Stefan Lemny történész előadása a Cantemir-emlékév alkalmából
A Budapesti Román Kulturális Intézet a Cantemir-emlékév alkalmából - 350 évvel a román humanista tudós születése és 300 évvel halála után - konferenciát szervez "Párhuzamos történetek: Dimitrie Cantemir és II. Rákóczi Ferenc" címmel. Dr. Stefan Lemny román történész előadására 2023. december 12-én, kedden 16.00 órakor kerül sor a budapesti Demokrácia Intézet 103-as termében (Tiered room), 1051, Nádor utca 15. szám alatt. A rendezvény moderátora Dr. Tóth Ferenc történész, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének tudományos tanácsadója.
A „Párhuzamos történetek: Dimitrie Cantemir és II. Rákóczi Ferenc" című előadás összehasonlító olvasatot javasol a moldovai fejedelem és tudós Dimitrie Cantemir (1673-1723), valamint illusztris kortársa, II. Rákóczi Ferenc (1676 - 1735) között. Az Oszmán, az Orosz, valamint az Osztrák Birodalmak közötti térség uralmáért folytatott küzdelmek kontextusában politikailag is kiemelkedett a két, egymással szomszédos moldvai és erdélyi fejedelemség uralkodója. Bár két különböző fejedelmi hagyományt képviseltek, mégis osztoztak az egyik szülőjük halála által meghatározott gyermekkor nehézségeiben, valamint a kivételes műveltség iránti szomjúságukban, amelybiztosította számukraa kor szellemi elitjének elismerését. Nemcsak személyiségükben, de politikai döntéseik tekintetében is hasonlítottak egymásra, különösen a fejedelemségük függetlenségéért folytatott küzdelmükben, és a száműzetés kalandjában. Semmi sem olyan árulkodó azonban, mint hasonló szellemi tevékenységük, amely lehetővé tette számukra, hogy nemcsak a korabeli tudós társadalomban váljanak ismertté, hanem fejedelemségük határain túl is feljegyezze a kultúrtörténet meghatározó szerepüket. A két személyiség összehasonlító vizsgálata nagy érdeklődésre tarthat számot, hiszen ezáltal jobban megérthetjük szerepüket Közép- és Kelet-Európa történelmében, a modern korba való átmenet egy fontos pillanatában, ugyanakkor jobban kirajzolódhat szellemi örökségük kivételes gazdagsága.
Dr. Stefan Lemny (1952) a 18. századi történelem és kultúrtörténet
szakértője. Az "A. D. Xenopol Történeti Intézet (Jászvásár, Románia) korábbi
kutatója 1990-ben Franciaországban telepedett le, ahol a Francia Nemzeti
Könyvtár közép- és kelet-európai történelmi gyűjteményeinek felelőse volt.
Számos Romániában és Franciaországban megjelent mű szerzője, többek között: Érzékenység
és történelem a XVIII. századi Romániában (1990; 2017); Jean-Louis
Carra: parcours d'un révolutionnaire (2000); Emmanuel Le Roy Ladurie,
une vie face à l'histoire(2018). Érdeklődésének középpontjában Dimitrie
Cantemir élete és munkássága áll, erről a Les Cantemir : l'aventure
européenne d'une famille princière au XVIIIe siècle (Párizs, 2009) című
munkája szól, amely elnyerte a Román Akadémia „N. Iorga" díját.
Dr. Tóth Ferenc (1967) az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos tanácsadója. Kutatási területe a francia-magyar kapcsolatok története, a Franciaország szolgálatában álló magyar katonák és ügynökök története, valamint a török háborúk európai hatása az újkorban. Eddig mintegy 20 könyve és több mint 200 tanulmánya jelent meg, köztük az Ascension sociale et identité nationale. Intégration de l'immigration hongroise dans la société française au cours du XVIIIe siècle (1692-1815), (2000), Saint-Gotthard 1664, Une bataille européenne,(2007), Mohács 1526. Szulejmán a nagyvezír megveti a lábát Közép-Európában(B. Szabó Jánossal), (2009), Egy francia katonai diplomata Kelet-Európában az ancien régime végén. François de Tott (1733-1793), (2011).
Az előadás francia nyelven hangzik el, magyar fordítással. A beszélgetés magyar és román nyelven zajlik, konszekutív fordítással.