A Budapesti Román Kulturális Intézet a „Familia" folyóirat alapításának 150. évfordulójával ünnepli a Román Kultúra Napját

A Budapesti Roman Kulturalis Intezet a Familia" folyoirat alapitasanak 150 evfordulojaval unnepli a Roman Kultura Napjat
2015. január 15-én csütörtökön 18.00 órakor, a Román Kultúra Napja alkalmából a Budapesti Román Kulturális Intézet irodalmi estet szervez a „Familia” című kulturális folyóirat alapításának 150. évfordulója alkalmából. A folyóirat alapeszméje volt, hogy a román öntudatnak és kreativitásnak adjon megnyilvánulási helyet és hangsúlyozza a román kulturális identitást elsősorban szépirodalmi területen.

Ioan Moldovan lapigazgató és Traian Ştef a „Familia” folyóirat főszerkesztője előadást tartanak a kiadvány születéséről és tevékenységéről. A rendezvény további résztvevői filológusok, az ELTE Román Tanszékének képviselői, valamint hallgatói.

A „Familia” című folyóiratot 1865-ben alapította Iosif Vulcan román író, újságíró, kulturális szervező, a Román Akadémia tagja, fő célkitűzése a román kultúra, a nyelv ápolása és a nemzeti öntudat terjesztése volt Erdélyben. A 19. század második felében az Osztrák–Magyar Monarchia legjelentősebb román folyóirata lett, a román nemzeti kulturális identitás egyik jelképe. Ebben a folyóiratban debütált 1866-ban Mihai Eminescu nemzeti költő, akire szintén emlékezünk ez alkalommal. A költő nevét Eminoviciról Eminescura maga Iosif Vulcan javasolta, aki egész életét a folyóirat szerkesztésének szentelte.

Az idők során a folyóirat lapjain a román irodalom klasszikusainak írásai jelentek meg: George Coşbuc, aki 1884-ben álnéven jelentette meg első írását, továbbá Octavian Goga, Vasile Alecsandri, Dimitrie Bolintineanu, Timotei Cipariu, Aron és Nicolae Densuşianu, Bogdan Petriceicu Hasdeu, Alexandru Vlahuţă, Barbu Ştefănescu Delavrancea, Duiliu Zamfirescu, Ştefan O. Iosif, Emil Isac.

1965-től a folyóiratot Alexandru Andriţoiu vezette, 1990-től pedig Ioan Moldovan; egészen napjainkig olyan jelentős kortárs szerzők publikáltak itt, mint Ovidiu Cotruş, Radu Enescu, Nicolae Balotă, Gheorghe Grigurcu, Dumitru Chirilă. Állandó rovatot vezettek: Ştefan Augustin Doinaş, Ana Blandiana, Mircea Zaciu, Norman Manea és mások.