A Budapest Jazz Clubban román, német és magyar kocsikkal indítja az új szezont a Jazzmozdony

2011 szeptemberétől új helyszínen folytatódik Budapesti Román Kulturális Intézet Jazzmozdony koncertsorozata, azonban nem csak a helyszín, hanem az időpont is módosul: ezentúl minden hónap utolsó csütörtökén este 21 órától a Budapest Jazz Club (1088 Budapest, VIII. Múzeum utca 7.) ad otthont a közös koncerten fellépő romániai és magyarországi zenészeknek. A zenei utazás itt is ingyenes. A korábbi Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal (KULTEA) közösen szervezett sikeres együttműködés 2009 februárjában kezdődött, ahol az elmúlt két és fél év alatt húsz nagysikerű koncertre került sor.
2011. szeptember 29-én, 21:00 órakor kezdődik Budapesten a BJC-ben, majd 30-án Szegeden a Grand Café-ban folytatódik 20:00 órai kezdettel. A Jazzmozdony ezúttal romániai, németországi és magyarországi kocsikkal közlekedik, fellépői: Nicolas Simion (RO/D) – szaxofon, Sorin Romanescu (RO) – gitár, Lantos Zoltán (H) – hegedű, Csuhaj Barna Tibor (H) – nagybőgő és Jeszenszky György (H) – dobok.
Nicolas Simion – NICOLAS SIMION 1959-ben, Erdélyben, egy Brassó mellett szász faluban született, ahol a különböző kisebbségek folklórjára már gyerekkorában felfigyelt és ami a későbbiekben zenéjét is meghatározta. A Bukaresti Zeneakadémián zongorát és klarinétot tanul, majd később autodidakta módon sajátítja el a jelenlegi hangszerét a szaxofont és a fuvolát is. 1985-ben megalapítja első jazz zenekarát az Opus 4-et Mircea Tiberian zongoristával, de közben zeneszerzői szakra is beiratkozik. Hamar népszerűségre tesz szert és a román jazz nagyjaival fesztiválokon lép fel. 1988-ban „szép csendesen" elhagyja Ceausescu Romániáját egy nehezen megszerzett turista útlevéllel azért, hogy világhírű jazz zenészeket ismerhessen meg. Kalandos életének első állomása Budapest, hol néhány hónapig egy optikai üzemben dolgozik és első fizetéséből egy Bartók könyvet vásárol, ami bevallása szerint jelenlegi zenei pályájának meghatározó irányt adott. Elhagyva Magyarországot közel tíz évig szabadúszó zenész Bécsben, majd 1997-ben Kölnben telepedik le. Álma beteljesülni látszik, ugyanis olyan zenészekkel kerül kapcsolatba és lép fel mint Graham Haynes, Lonnie Plaxico, Ed Schuller, Peter Perfido, Mal Waldron vagy mások és a koncerteket vagy stúdiófelvételeket 25 lemezen sikerül rögzíteni nyugati, főleg német kiadók jóvoltából, melyeknek többségén Nicolas Simion neve jelenik meg a borítón. 1995-ben az Osztrák Kulturális Minisztériumtól megkapta a „Körnerpreis"-díjat zeneszerzői munkásságáért. 1998-ban szerezte az egyházzenei ihletettségű „Canzonieri Sacrale"-t. 2001-ben Brassóban hatalmas sikert arat ezzel a művével. Ezt követően a legendás Körössyl Jancyval és a cool jazz legnagyobb alakjával, Lee Konitz-cel koncertezett Németországban, Ausztriában és Romániában
Sorin Romanescu – Sorin Romanescu a Bukaresti Zeneakadémián (zenepedagógia szakon) végezte tanulmányait. Elismert gitárművész, 2008-ban elnyerte „Az év jazzmuzsikusa díjat". Zenei karrierje 1991-ben indult, a Nagyszebeni Jazz Fesztiválon a „The Newcommers" együttessel. Több klubzenei koncerten lépett fel, a romániai jazz fesztiválok állandó fellépője, partnerei a romániai jazz-élet minden generációját képviselik: Marius Popp, Johny Răducanu, Mircea Tiberian, Romeo Cozma zongoristák, Lucian Bannal az Egyesült Államokban készítette el a „Romanian-American Jazz Suite" albumot, amelyet 2008-ban egy amerikai és európai turnén népszerűsített. 2010 februárjában Luiza Zannal koncertezett Budapesten és Szegeden a Jazzmozdony keretében, valamint a zenei rendezvénysorozat második évfordulóján szintén e két helyszínen koncertezett Alex Mann (RO), Gyárfás István (H) és Juhász Gábor (H) társaságában.
Lantos Zoltán - hegedűművész a világ jó néhány zenekultúrájában otthon érezheti magát, mégis, egy saját zenei nyelvet valósított meg. Már zeneakadémiai tanulmányai alatt feltűnt az itthoni és Kelet-európai jazz pódiumokon, de amint diplomát szerzett, azonnal megkezdte különös zenei (és földrajzi) utazását. Kezdettől fogva vonzotta az experimentális és a keleti zene, és 1985-ben Indiába utazott, hogy indiai klasszikus zenét tanuljon. Ez az a hely és kultúra, ahol egyetlen hang „biológiája", a nem hallható és el nem játszott hang ("Unahata Swara") belső élete rendkívüli jelentőséggel bír. Csak jelen lenni a pillanatban, egyszerű „egy "- ségben , önazonosságban – mind spirituális, mind fizikai értelemben – ezt jelenti azóta számára a komponálás és az improvizáció.
Kilenc évnyi tanulás, utazás, tanítás és koncertezés után 1994-ben visszatért Európába. Miközben egyre inkább rátalált saját, különleges hegedűhangjára, itthoni zenei gyökereit is újra fölfedezte, és összevetette az általa megismert Keleti tradiciókkal, illetve az európai kortárs jazz friss áramlataival. Ezen a máig tartó, állandóan változó utazáson sok nagyszerű muzsikussal találkozott a színpadon és a stúdióban. (Charlie Mariano, Didier Lockwood, Rabih Abou-Khalil, Dhafer Youssef, Steve Coleman, Eivind Aarset, Loreena McKennitt, Trilok Gurtu, Kai Eckhardt, Larry Coryell és mások) De ugyanilyen fontos az a számtalan találkozás kevésbé ismert rituális és népzenészekkel, a granadai sziklabarlangokban,Radzsasztán sivatagaiban, az ősi, himalájai buddhista lámakolostorokban vagy bolgár énekesekkel és népzenészekkel.

Együttese, a Mirrorworld 1997-ben alakult. Zenéjüket nehéz lenne bármelyik kategóriába behelyezni, mindenesetre a hasonló projekteket World Jazz-ként jegyzik a nemzetközi zenei életben. Mégis, ez a muzsika erősen gyökerezik a magyar hagyományokban, hol gondolati, néha szemlélődő, máskor tüzes és táncos. Ugyanakkor hangzásvilágában előremutató, jellegzetesen európai zene.


Csuhaj-Barna Tibor – 1990-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz-bőgő szakán. Számos élvonalbeli zenekar tagja volt az elmúlt tíz évben (Binder Trió, Brass Age, Regős Quartet, stb.) A jazz mellett folk zenét is játszik (mint a Vasmalom együttes bőgőse). Európa és a világ számos folkfesztiválján szerepelt sikerrel. Az együttes legutóbbi lemezének szerzője, stílusának egyik fő alakítója. Az East Side Jazz Company mellett állandó tagja Regős István triójának és az Equinox együttesnek. Jelenleg az Erkel Ferenc Jazz-zeneművészeti Szakközépiskola bőgő-basszusgitár tanára. Fontosabb lemezei: Seniors (1990), Brass Age: Blue In Blue (1991), Binder: Erózió (1992), Vasmalom: II. (1992), Dr. Jazz Gospel Band: Deep River (1993), Vasmalom: III. (1996), Regős István: Verbunkos (1997), Lakatos Ágnes: Covered By Frost (2000), East Side Jazz Company: Bora (2003), Equinox: Eclectica (2004), Regős Trió: Utazás Faremidóba (2005), East Side Jazz Company: Fata Morgana (2006).
Jeszenszky György – 987-ben szerzett diplomát a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazz Tanszékén Kovács Gyula és Nesztor Iván növendékeként. Azóta az egyik legfoglalkoztatottabb magyar jazzdobos. Játszott többek közt Tony Lakatos, Gadó Gábor, Deseő Csaba, Regős István és Binder Károly partnereként és számos felvételen is szerepel. Grencsó István, Tóth Viktor, Gyárfás István és Deseő Csaba zenekarának és az Equinoxnak is dobosa, továbbá tagja Lakatos Ágnes, Szolnoki Dóra, Vörös Niki és Kelemen Angelika együtteseinek.

A koncertsorozat helyszínei és időpontjai:

Szeptember 29., csütörtök, 21:00 óra – Budapest Jazz Club, 1088 Budapest, VIII. Múzeum utca 7. Szeptember 30., péntek, 20:00 óra – Grand Cafe & Cinema, Szeged, Deák Ferenc u. 18. II. emelet A belépés díjtalan.