2014. november 13-án pénteken, 18.00 órakor a budapesti Magyar Nemzeti Galériában (Szent György tér 2.) nyílik a Turning Points / Fordulópontok című kiállítás. A Budapesti Román Kulturális Intézet tizennégy kulturális intézettel és Budapesten akkreditált nagykövetséggel közösen vesz részt ezen a kiállításon.
A kiállítás vezérgondolata a 2014-ben esedékes évfordulókra és megemlékezésekre történő reflektálás a képzőművészetek segítségével: az Első Világháború centenáriuma, a Második Világháború befejezésének hetvenedik-, a Berlin Fal leomlásának és az azt követő történelmi események huszonötödik évfordulója.
A kiállításon Romániát Iosif Király képviseli.
Iosif Király, képző- és fotóművész, a Bukaresti Képzőművészeti Egyetem Fotó–Videó és Digitális Technikák Tanszékének docense, valamint ugyanennek az egyetemnek egyik alapítója. Ösztöndíjak és előadói meghívások: Kultur Kontakt, Salzburg (1992), Künstlerhaus Bethanien, Berlin (1995), Nordic Institute for Contemporary Art, Helsinki (2000), Light Work Syracuse, New York (2001). Kiállításai: Velencei Biennále (1993); Sao Paulo-i Biennále (1994); „Beyond Belief”, Chicago (1996); „After the Wall”, Stockholm (1999); „L’Autre Moitié de l’Europe”, Párizs (2000).
A budapesti Turning Points / Fordulópontok című kiállításon a Reconstrucţii / Rekonstrukciók című fotósorozatával lesz jelen.
„Iosif Király „Rekonstrukciók” sorozata a kollektív memória, az identitásképzés és a reflexió formálásának létfontosságú szerepét az építészet és a táj megragadásával hangsúlyozza, arról az igényről beszél amely képes meggátolni a történelem süllyesztőjében való eltűnést egy olyan érzelmi kötődésen keresztül, amely a művész legintenzívebb emlékeit konzerválja emberekről és helyekről. Minden egyes „Rekonstrukció” több képből áll, amelyek egymásra tevődnek és összefonódnak: ugyanannak a helyszínnek más-más perspektívából és eltérő időpontokban rögzített állapotai (közben percek, hónapok vagy akár évek telnek el). […] Király művei – amelyek a diszkrét humort és a melankóliát ötvözik – változatos formában és érzelmi töltettel idézik fel az összes ilyen aspektust, amelyek a kollektív tudatban működnek, legyen az egy város, régió vagy ország, és pontosan az identitásképzés folyamatát képes megörökíteni: a múlt emlékeinek jelenvalóságát és a jövő távlatát.” (Maria Rus Bojan, műkritikus)
A kiállítás 2014. november 13. – 2015 február 15. között látogatható.