XVII. és XVIII. századi romániai régizene – koncert a Flauto Dolce együttes előadásában –

Július 23-án, 19.30 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet Izsó u. 5. alatti székházában a Flauto Dolce együttes koncertet ad XVII. és XVIII. századi romániai régizene címmel.

A Flauto Dolce együttes repertoárja a mai Románia három földrajzi régiójának (Erdély, Moldova és Havaselve) különleges és kevésbé ismert zenei anyagát tartalmazza. Köztudott, hogy ezt a területet különböző kultúrákhoz és vallásokhoz tartozó népek (románok, magyarok, németek, zsidók, örmények, továbbá ortodoxok, katolikusok, reformátusok stb.) lakták és lakják a mai napig.

A műsoron elhangzik:

  1. Kájoni-kódex (17. század):
    Intrada (Melchior Franck, folio 58.)
    Benedictus (Alessandro Grandi, folio 149.)
  2. Marco Uccellini (1603–1680): La Bergamasca
  3. Alessandro Scarlatti (1660–1725): Quanto invidio i tuoi bei voli augeletto fortunato című ária (az Augellin vago e canoro kantátából, 1699).
  4. Joseph Bengraf: Saltus Hungaricus (1790)
  5. Johann Sartorius (1712–1787): Guter Sämann, guten Samen ária (Nagyszeben)
  6. Ismeretlen szerző: Hagyományos máramarosi haszid dalok
  7. Ismeretlen szerző: Hagyományos cigány dal Biharból
  8. Ismeretlen szerző (18. század):Când eram mai tinerică (szöveg: Ienăchiță Văcărescu) és Moldvai tánc (Rouschitzki kézirat, Jászvásár, 1834).

A Flauto Dolce együttes 2000-ben alakult Kolozsváron a Gheorghe Dima Zeneakadémia égisze alatt, tagjai Majó Zoltán (művészeti vezető és a projekt kezdeményezője), Szabó Mária, Miklós Noémi és Mihaela Maxim. Az együttes elsődleges inspirációs forrásként korabeli gyűjteményeket és kéziratokat használ, ugyanakkor kortárs szerzők műveit is megszólaltatja. A négy zenész eddig Romániában, Ausztriában, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Svájcban, Németországban, Izraelben, Magyarországon, Szerbiában és Szlovéniában lépett fel, és részt vett az UNESCO Kulturális örökség – híd a közös jövőbe című projektjében.