„A külváros dalai”- lemezbemutató a román, moldáv és magyar kocsikkal közlekedő Jazzmozdonyon

A 2011-es év kicsit újraértelmezte a Budapesti Román Kulturális Intézet által elindított Jazzmozdony koncertsorozat koncepcióját. Februárban egy különleges gitár kvartett lépett fel a KULTEA-ban, áprilisban az „Eunic Day, Europe on stage" rendezvényen, hét ország zenészeit egyesítő jam sessionra került sor az Urániábna, április végén pedig a Budapesten és Amszterdamban tanuló fiatal tehetségek bemutatkozó koncertje volt a KULTEA-ban. Ugyanitt a májusi koncerten négy zenész (romániai, moldovai és magyarországi) a „A külváros dalai" című lemezbemutató koncerten felidézik az egykori Bukarest letűnt dalait.
A budapesti és szegedi zenei utazáson Nadia Trohin (MD) – ének, Mircea Tiberian (RO) – zongora, Jeszenszky György (HU) – dobok és Oláh Péter (HU) – nagybőgő kalauzolják a közönséget.
A koncertek helyszíne és időpontja:
Május 27, péntek 20 óra – KULTEA (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum) 1051 Budapest, Szent István tér 15.
Május 28, szombat 19 óra. – Grand Cafe Cinema, Szeged, Deák Ferenc u. 18. II. emelet


NADIA TROHIN 2004 és 2009 között a Bukaresti Zeneművészeti Egyetem Zeneszerzés, muzikológia és zenepedagógia tanészékén végezte tanulmányait Mircea Tibreian osztályában, jelenleg ugyanitt jazz mesterképzésére jár.
2001-től 2004-ig a Millenium együttes szólistája, 2009-ben a bukaresti Teatrul de Comedie színház Leonce és Léna darabjában (r. Horaţiu Mălăiele) és az Operettszínház Viszotszkij Odüsszeia című musicaljében (r. Alexander Hausvater) énekelt, 2009–10-ben a Mozart Rocks zenei projekt énekes szólistája, 2011-ben a Tiberian Jazz Ensemble La margine de Bucureşti / A külváros dalai című album énekese.
2010-ben a Marosvásárhelyi Jazzfesztiválon a „Nadia & Friends"-el elnyerte a legjobb együttesnek járó díjat.

MIRCEA TIBERIAN Karriere 1974-ben indult a Nagyszebeni Nemzetközi Jazzfesztiválon, 1979-81 között a bukaresti „Ion Vasilescu" Zenés Színház társulat tagja. 1984–86 között a Mircea Tiberian – Liviu Butoi kvartett egyik vezetője, 1986–89 között az Opus 4 tagja, 1989-től '90-ig a Labirint trió, 1991–92-ben a Romanian All Stars vezetője. 1990–93 között a Romanian Big Band tagja, 1998-ban az Interzone Jazz együttes társalapítója. Több multimédiás projektben is részt vett, mint például az Incursiuni (1996), Liniada (1999), Agnus Dei (2000) valamint több saját nevén futó jazz együttest vezetett. Turnéi: Amerika, Franciaország, Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Bulgária, Görögország, a volt SzU, Szíria és Románia. Olyan zenészekkel lépett fel mint Larry Coryell, Tomasz Stanko, Herb Robertson, Ed Shuller, Nicholas Simion, Adam Pieronczyk, Maurice de Martin, Theo Jorgensmann, Johnny Răducanu, Aura Urziceanu, Dan Mândrilă, Anca Parghel.
1990-től a bukaresti Zeneművészeti Egyetem jazz szakán oktat. 1990-ben alapította a bukaresti, majd 1996-ban a kolozsvári Jazz Tanszéket, amelyeket a mai napig irányít. Jazztörténeti és jazzelméleti előadásokat tartott a Students' Union Hallban, a Román Néprajzi Múzeumban és a Kolozsvári Zeneművészeti Egyetemen. Munkásságát számtalan díjjal jutalmazták, ezek közül néhány: Az év muzsikusa (1987), a Zeneszerzők Szövetségének díja (1990, 1996, 2000), Életműdíj (Napocensis Jazzszövetség, 2001)

JESZENSZKY GYÖRGY Jeszenszky György 1987-ben szerzett diplomát a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazz Tanszékén Kovács Gyula és Nesztor Iván növendékeként. Azóta az egyik legfoglalkoztatottabb magyar jazzdobos. Játszott többek közt Tony Lakatos, Gadó Gábor, Deseő Csaba, Regős István és Binder Károly partnereként valamint számos felvételen szerepel. Grencsó István, Tóth Viktor, Gyárfás István és Deseő Csaba zenekarának, valamint az Equinoxnak is dobosa, Lakatos Ágnes, Szolnoki Dóra, Vörös Niki és Kelemen Angelika formációjának is tagja.

OLÁH PÉTER
A Szolnoki Dóra Jazz Quintett tagja. A Szent István Király Zeneművészeti Iskolában végezte tanulmányait. Kiváló zenész, egyéni hangzásvilága és ritmikus szólói nagyban hozzájárulnak az együttes sikereihez. A zenekar mellett még más zenei formációkban is közreműködik Budapesten (Trió Acoustic, Cornelio Tutu Band, stb.). Eddigi pályája során olyan kiváló és elismert zenészekkel játszott, mint Tony Lakatos (szaxofon), Deseő Csaba (hegedű), Kőszegi Imre (dob), Lakatos „Pecek" Géza (dob), Yutaka Terai, Carol Cass (ének). Zenészként megfordult Japánban, Németországban, Szlovéniában, Hollandiában, Ausztriában, és Franciaországban; saját zenekara a Trio Acoustic, lemezt adott ki Japánban.