2009. 07. 02.
RKI Székház, 1146 Budapest Izsó u. 5
Képzőművészeti csoportkiállítás és kerek-asztal
2009-ben egy sor évfordulós rendezvényen emlékeznek meg és tisztelegnek a kimagasló személyiség, Eugène Ionesco (1909–1994) előtt. November 13-án ünneplik születésének centenáriumát, Slatinán ekkor látta meg a napvilágot, Eugen Ionescu ügyvéd és a francia származású Theresa Icard gyermekeként. Eugène Ionescot az irodalomtörténészek és -kritikusok nemcsak Romániában, hanem mindenhol a világban egyöntetűen a román, a francia és az egyetemes abszurd irodalom úttörőjeként tartják számon, aki 15 éve, 1994. március 28-án Párizsban hunyt el.
Eugène Ionesco irodalmi pályafutása kezdetén is különös érdeklődést mutatott a képzőművészetek, valamint a két világháború közötti művészetek újító irányzatai iránt. Ez a vonzalom egész életében megmaradt, intenzíven foglalkozott a képző- és dekoratív művészetekkel, a kortárs festők, grafikusok és szobrászok munkásságával. Maga is nagy tehetséggel és ihlettel használta a tust, a szénceruzát és az ecsetet. A hírneves drámaíró több műve a szerző saját illusztrációival jelent meg, ugyanakkor műveit és színdarabjait olyan nemzetközileg is elismert képzőművészek illusztrálták, mint Robert Massin, Andrzej Ploski, Nicolae Macovei, Radu Gavrilescu, Tóth László, Eperjesi Ágnes és sokan mások.
A Budapesti Román Kulturális Intézet felkérésére a Romániai Képzőművészek Szövetségének Temesvári Szervezete Eugène Ionesco születésének centenáriumára Az abszurd a vizuális művészetekben. Hódolat Eugene Ionesconak címmel, tematikus kiállítással emlékezik. A kiállítás olyan kisplasztikákat, festményeket és grafikákat mutat be, amelyeket Eugène Ionesco komplex személyisége és értékes életműve ihletett. A tematika mélyebb átvilágítása érdekében a kiállítás megnyitót egy kerekasztal-beszélgetés előzi meg, amelyre neves romániai, magyarországi művészek, kritikusok, újságírók és más szakemberek is jelezték részvételi szándékukat.
Az Romániai Képzőművészek Szövetsége Temesvári Szervezete 220 tagjából több mint 40 elhivatott képzőművész a legváltozatosabb műfajokon és technikákon keresztül próbálja bemutatni, hogy a kortárs és modern vizuális művészetekben kimagaslóan fontos szerepe van az abszurdnak és a groteszknek. A kiállításon részt vevő művészek: Abruda Traian, Bana Jichiţa Maria, Bejan Marina, Bodnariu Gabriel, Bolog-Bleich Oana, Corban Vlad, Cosor Viorel, Crişan Matei Camelia, David Carol, Dumitraşcu Florinela, Foanene Andreea, Fântânariu Suzana, Galiş Petru, Gaşpar Matei, Gingiu Victor, Haiaş Cosmin Ovidiu, Irimescu Remus, Ionescu Reghiş Doina, Iosub Sorin, Jakabházi Alexandru, Kelemen Gabriel, Lihor Laza László, Lucaciu Adriana, Mandi Claudia, Matiaş Francis Rafael, Mercioiu Popa Liliana, Nicodim Sorin, Neagu Ecaterina, Nuţiu Romul, Petcu Filip Adrian, Răducan Constantin, Răducan Flora, Ruja Rodica, Săvescu Gianina, Scurtulescu Sorin, Selejan Felicia, Slimovski Alina, Stoianovici Hera Saşa-Liviu, Şerban Dumitru, Tasi József István, Toma Claudiu, Tomici Ilin Adriana, Tulcan Elena Minodora, Sida Cristian, Szakáts Béla, Menczel Linda Saskia, Radovan Ciprian, Varga Luigi István, Vuia Ovidiu Dan és Szekernyés János, az RKSZ Temesvári Szervezetének elnöke.
A kiállítást Ileana Maria Teleagă művészettörténész nyitja meg.