Szegedi Román Filmnapok - 100 éves az első román játékfilm

A Román Filmnapok ötödik alkalommal kerül megrendezésre Szegeden október 24-27. között a Grand Caféban (Deák Ferenc utca 18., II.em). Az idei év mottója “Évfordulók és barátságok”, ugyanis 20 éves a Budapesti Román Kulturális Intézet, 5 éves a Szegedi Fiókintézete, és 100 éves az első sikeres román játékfilm “Románia függetlensége”, melyet először 1912. szeptember 1-én mutattak be a bukaresti Eforie Moziban, utána Bécsben és Budapesten is vetítették.
A filmkedvelő közönség a következő filmeket tekinthette meg: Valahol Palilulán - a világhírű színházi rendező, Silviu Purcărete első filmjét; Radu Gabrea rendezte Vörös kesztyűk; és két dokumentumfilm bemutatására is sor került: Crulic – út a túlvilágba és Esendő Teodora.



1. Valahol Palilulában (Undeva la Palilula)Rendezte: Silviu Purcărete.
A film főszereplője Serafim, frissen végezett orvos, akit ideiglenesen egy isten háta mögötti, alföldi román kísértetváros, Palilula kórházába helyeztek át. Új munkahelye egy valószínűtlen intézmény, amely egyszerre szanatórium, járványkórház és nőgyógyászati klinika, ahol ugyanakkor egyetlen gyerek sem jön világra. Palilula egy olyan hely, ahol a jelentéktelen és a varázslatos dolgok együttesen határozzák meg a létet. A város lakosságát az örökös részegség, mulatozás és orgiák szakítják el a való világtól. A film több éven keresztül követi Serafim doktor palilulai viszontagságait.
A főbb szerepekben: Dimény Áron, George Mihăiţă, Ioana Crăciunescu, Răzvan Vasilescu
Időtartam: 145 perc
Vetítés: október 24., 18:30


2. Vörös kesztyűk (Mănuşi roşii) Rendezte: Radu Gabrea
A Vörös kesztyűk Eginald Schlattner azonos című önéletrajzi sikerkönyve alapján készült. Az 1956-os magyar forradalom elfojtását követően, a kommunista államhatalom intenzív letartóztatási kampányt, vizsgálatot és bírósági eljárást indított, ártatlanul elítélt emberek révén félemlítve meg a lakosságot; ennek vált áldozatává a könyv és film főszereplője, Felix Goldschmidt is. A fiatalember egyetemi hallgató, valamint egy irodalmi kör vezetője Kolozsváron. Az állandó lelki és fizikai erőszak, kínzás és megfélemlítés során Felix koronatanú és „áruló” lesz barátai, sőt testvére büntetőperében.
A főbb szerepekben: Alexandru Mihăescu, Marcel Iureş, Udo Schenk
Időtartam: 117 perc
Vetítés: október 25., 19:00


3. Crulic – út a túlvilágba (Crulic)Rendezte: Anca Damian
A fiatal doroho-i férfit, Claudiu Crulicot Lengyelországban jogtalanul lopással vádolták és letartóztatták. Az ártatlanul fogva tartott fiatalember 33 évesen, hosszas éhségsztrájk után meghalt a börtönben. A film az ő tragikus sorsát ábrázolja néhány fennmaradt fénykép felhasználásával, modern animációs technikákkal és elképesztő találékonysággal. A „balesetet” övező cinizmust és történetet átható érzékenységet Anca Damian forgatókönyve mutatja be Vlad Ivanov utánozhatatlan mesteri előadásában.
A Crulic – Út a túlvilágba legfontosabb díjai: Amnesty Award – CPH:DOX Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, Koppenhága; Silver Eye Award – Jihlavai Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, Csehország; Legjobb román dokumentumfilm – Astra Filmfesztivál, Nagyszeben; Különdíj – Varsói Nemzetközi Filmfesztivál; Különdíj – Cottbus Film Fesztivál, Németország
Narrátor: Vlad Ivanov
Időtartam: 73 perc.
Vetítés: október 26., 19:00

4. Esendő Teodora (Păcătoasa Teodora)
Rendezte: Anca Hirte
Az ortodox román kolostorokban az apácák „anyácskának/nővérkének” hívják egymást. Ők olyan nők, akik lemondtak a földi életről és annak minden csapdájáról az Örökkévalóval történő házasság érdekében. „Atyám, én Istenem minden reggel Téged kereslek. Érted éhezem, testem és lelkem Érted repes... ” Egy dokumentumfilm a legszebb apácáról és Istennel való házasságáról.
Időtartam: 86 perc
Vetítés: október 27., 19:00