A Budapesti Román Kulturális Intézet a Műcsarnok partnereként 2012. április 19-én 18.00 órakor megnyitja az Európai utasok – Kolozsvári képzőművészet az ezredforduló után című kiállítást.
Az Európai utasok – Kolozsvári képzőművészet az ezredforduló után c. kiállítás április 19. – július 1. között látogatható a Műcsarnokban. 32 művészt és 17 kolozsvári kortárs művészettel foglalkozó intézményt mutat be, többek közt az Idea.art+society, kulturális folyóiratot, a Version című elektronikus kiadványt, a Tranzit House, Fabrica de Pensule (Ecsetgyár), Bazis contemporary art platform, D Media művészeti alapítványokat, valamint a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetemet.
Az Európai utasok kiállítás alkotói nemzetközileg is elismert művészek, a kiállított alkotások zöme nyugati gyűjteményekből származik és hitelesen képviselik a Kolozsvári iskolát: Marius Bercea, Berszán Zsolt, Betuker István, Mihuţ Boşcu, Răzvan Botiş, Mircea Cantor, Radu Comşa, Csiki Csaba, Duo van der Mixt, Oana Fărcaş, Adrian Ghenie, Simon Cantemir Hauşi, Mihai Iepure Gorski, László István, Victor Man & Papp Anna-Bella, Miklós Szilárd, Miklósi Dénes, Alex Mirutziu, Nita Mocanu, Ciprian Mureşan, Cristian Opriş, Cristi Pogăcean, Victor Răcătău, Cristian Rusu, Şerban Savu, Leonardo Silaghi, Mircea Suciu, Szabó Péter, Sergiu Toma, Gabriela Vanga, Veres Szabolcs
Kolozsvár kortárs művészete évek óta rendkívüli nemzetközi érdeklődésnek örvend. A 2000-es évek közepén megjelenő, az új figuratív festészetre vonatkozó - egyébként azóta is vitatott – „Kolozsvári iskola” elnevezés. Ugyanebben az időszakban létesültek olyan műtermek és független kulturális intézmények, mint például az Ecsetgyár, amelyek hamar közismertté váltak Európa-szerte, és jó néhány kolozsvári művész rangos nemzetközi helyszíneken állított ki.
A kiállítás célja, hogy a kolozsvári kortárs művészetről mutasson be egy jelentős szeletet, és a nemzetközi művészeti irányzatok kontextusában felhívja a figyelmet a „Kolozsvári iskolára”.