Szathmáry Pap Károly születésének kétszázadik évfordulója alkalmából a Budapesti Román Kulturális Intézet és Romániai Fotóművészek Szövetsége (RFSZ), emlékkiállítást szervez a művész eredeti alkotásaiból, valamint az RFSZ által készített digitális másolatokból. A kiállítást Molnár Attila mutatja be 2012. január 17-én, 18.00 órakor, az Román Kulturális Intezet (1146 Budapest, Izsó u. 5.) székházában.
Szathmáry Pap Károly erdélyi festő, grafikus, a fényképészet egyik úttörője, 1812. január 11-én született Kolozsváron, és Bukarestben hunyt el 1887. július 3-án. A Román Királyság első és máig legjelentősebb művészfotósa és fotóriportere, továbbá Alexandru Ioan Cuza fejedelem és I. Károly román király hivatalos fényképésze volt. 1843-ban készítette első dagerrotípiáit, és egy rövid kísérletezési korszak után az első talbotípiákat. 1860–70 között száz képből álló albumot jelentetett meg, amelyben többek közt megtaláljuk Liszt Ferenc Pisában készült portréját valamint a törökországi és oroszországi utazásainak emlékét. Számos szakember szerint ő a világ első fotóriporter-haditudósítója, aki a krími háborúban fényképezett. A krími háborún túl a Román Függetlenségi Háború (1877–78) eseményeit is dokumentálta.
Mindezek mellett Európa első 10 fotográfusa között tartják számon; születésnapja egyben a Romániai Fotóművészet Napja.
A kiállítást a Romániai Fotóművészek Szövetségének elnöke Tóth István nyitja meg, amelyet Molnár Attila kutató előadása követ Szathmáry Pap Károly életéről és munkásságáról, továbbá a művész eredeti alkotásai mellett bemutatja a munkáiról készült digitális másolatokat is.
A kiállítás 2012. január 17-től február 29-ig látogatható.