84 éve történt a Jászvásári (Iaşi) pogrom: 1941. június 22–30.

A Budapesti Román Kulturális Intézet és Románia Magyarországi Nagykövetsége az Európai Bizottság Budapesti Képviselete, valamint az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet támogatásával a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapja alkalmából egy eseményt szervez, amelynek keretében megemlékezünk romániai holokauszt legtragikusabb eseményéről, az 1941. júniusi jászvásári pogromról és annak áldozatairól.

A január 27-én, 18.00 órakor kezdődő rendezvény helyszíne az Európa Pont – az Európai Bizottság Képviselete (1024 Budapest, Lövőház u. 35), a meghívottak Adrian Cioroianu és Balázs Péter történészek.

A beszélgetés angol nyelven zajlik magyar nyelvű tolmácsolással.

Az eseményen korabeli tanúvallomások és fényképek segítségével megismerhetjük a pogrom kiemelt fontosságú helyszíneit (vasútállomás, rendőrségi központ, tömegsírok stb.), illetve azokat a helyeket amelyek még őrzik az élettörténeteket, és megidézik az elszakadás, a remény és a halál pillanatait. Egy olyan útvonal, amely felfedezésre és emlékezésre ösztönöz.

Az eseményen eddig olyan soha nem látott képeket láthatunk a jászvásári pogromról, amelyeket az Elie Wiesel Holokausztkutató Nemzeti Intézet bocsátott az RKI rendelkezésére.

Adrian Cioroianu, román író, történész, újságíró, esszéista és politikus, Románia volt külügyminisztere (2007–2008), illetve három évtizede a Bukaresti Egyetem Történelem Tanszékének oktatója. 2015 és 2020 között az UNESCO párizsi nagykövete, 2021-től napjainkig a Román Nemzeti Könyvtár igazgatója. Rendszeresen publikál az ország számos napilapjában és folyóiratában, közreműködőként vagy producerként gyakran látható román televíziós műsorokban. Több, Románia történelmével, elsősorban Románia kommunista múltjával foglalkozó könyv szerzője.

Balázs Péter, professor emeritus, volt uniós biztos és magyar külügyminiszter. A Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Karán végezte tanulmányait, ugyanitt szerezte doktori fokozatát. A Magyar Tudományos Akadémia tagja. 2005-től a Közép-Európa Egyetem tanára, rendszeresen tart előadásokat nemzetközi konferenciákon és egyetemeken angol, francia, német és magyar nyelven. Ipari és kereskedelmi államtitkár (1992–1993), európai integrációért felelős államtitkár (2002–2003), magyar nagykövet Dániában (1994–1996), Németországban (1997–2000), az Európai Unió brüsszeli nagykövete (2003–2004), 2009–2010 között magyar külügyminiszter. Kutatási területe az EU külpolitikája és a kontinens keleti részének megkésett modernizációja, illetve az európai integráció kihívásai. 2005-ben alapította és azóta is vezeti a CEU EU-bővítési tanulmányok központját (CENS).