A több éves hagyomány szellemében a Budapesti Román Kulturális Intézet idén is folytatta, április 22–25. között, a román irodalom népszerűsítését a XVII. Budapesti Nemzetközi Könyvvásáron, amelynek a 2009-ben Románia volt a díszvendége. Idén két különböző generációhoz tartozó író vett részt a rendezvényen: a nemzetközi hírnévnek is örvendő Gabriela Adameşteanu, aki bemutatta az Elveszett délelőtt című regényét, amely az idén jelent meg az Európa Kiadónál, és Daniel Mafteiu fiatal író, aki az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválján vett részt. Ugyanitt került bemutatásra a magyar és román gyerekek Gyermekálom című képeskönyve, amely a „Noi citim / Olvasunk" Alapítvány kezdeményezésére jött létre. Ez egy egyedi, kétnyelvű, bársonykötésű album, amely a gyerekszerzők rajzait és verseit tartalmazza.
A Budapesti Nemzetközi Könyvvásár helyszíne a Millenáris volt, díszvendége Izrael valamint Ámosz Oz ír, aki Budapest polgármesterétől vehette át a Budapest Nagydíjat.
A kulturális terekről és az írógenerációkról szóló pódiumbeszélgetése során az izraeli Amos Ozzal, Gabriela Adameşteanu meglepőe őszinteséggel vallott a könyve születéséről. „Azt hittem, hogy Magyarország lehet az utolsó ország ahol le fogják fordítani az Elveszett délelőttöt, hiszen egy olyan történelmi korszakról szól, amikor Románia és Magyarország ellentétes oldalakon álltak. Az a tény, hogy az Európa Kiadó felvállalta a könyv megjelenését, jelzi, hogy már más korszakban élünk, és elcsitult a kölcsönös történelmi gyanakvás" – mondta az írónő. A nagy számú közönség egyaránt élvezhette Ámosz Oz humorral telített előadásmódját. A romániai részvétel figyelemreméltó sikere a könyv és az írónő iránti sajtófigyelem, valamint a hosszas könyvdedikálási sor a közönség részéről. A közönség bemutatóra Európa kulturális fővárosában, Pécsett került sor a Művészetek és Irodalom Házában, ahol érdekes kérdéseket váltott ki a közönségből, valamint részletek hangzottak el a műfordító, Koszta Gabriella művészi előadásában. Az Elveszett délelőttöt az Alexandra Könyvesbolt áprilisban a hónap könyvének választotta, valamint egy jelentős kritika jelent meg róla Demény Péter tollából az Élet és Irodalomban. A magyar kritikus kiemelte: „A román kultúrában ugyanis, úgy érzem […], más a humor, mint a magyarban. […] Nálunk valami »ellenesség«, még ha ez a paródia nevetős szembefordulása is. A románoknál inkább olyasmi, amit Szerb Antal mond Mikszáth kapcsán: »A végzetet is meg kell érteni, ez a humor alapja.«". Vica Delcă életfilozófiája, hogy „mindent úgy kell elfogadni, ahogy van", írta Demény.
Daniel Mafteiu a Kis értekezés a kulináris mendzsmentről című regényével tűnt fel a romániai irodalmi életben, amely 2008-ban jelet meg a Polirom Kiadónál. A Budapesti RKI vendégeként Romániát képviselve az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválján, amely immár tizedik alkalommal képezte szerves részét a Nemzetközi Könyvvásárnak. Célja az elsőkötetes írók népszerűsítése. A román író április 23-án Pécs a vendége volt, ahol egy városnéző túra után kerekasztal-beszélgetésen vett részt 16 fiatal író (olasz, lengyel, francia, portugál, svájci, észt, osztrák, bolgár, spanyol, szlovén, horvát, holland, dán, szlovák, cseh és magyar) társaságában. Április 24-én szombaton Daniel Mafteiu a Millenárisban tartott nyilvános bemutatón beszélt a regényéről. A találkozás moderátorának visszatérő kérdésére, hogy miért írunk regényt, a következőket válaszolta: „Elsősorban magamnak írok, számomra olyan, mint egy orvosság. Szükségem van valamire, ami egyensúlyban tart, és kigyógyít a televíziós hír-produceri munkával járó stresszből". Daniel Mafteiu az Elsőkönyvesek Fesztiváljának negyedik román meghívottja Anamaria Sandu, Filip Florian, és Adela Greceanu után. A Kis értekezés a kulináris mendzsmentről c. regény részletei a fesztivál antológiájában, valamint további folyóiratokban olvashatók magyar nyelven.