Történelem és emlékezet. Élettörténetek

A Budapesti Román Kulturális Intézet filmvetítést és a bánáti zsidó közösség sorsáról szóló előadást szervez a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapja alkalmából. A Történelem és emlékezet. Élettörténetek című rendezvény időpontja 2024. január 26., péntek 19.00 óra.

Az eseményt megnyitja Ioana Anghel asszony, a Budapesti Kulturális Intézet igazgatója és őexcellenciája, Gabriel Șopandă, Románia magyarországi nagykövete. Ezt követi Luciana Friedmann asszony, a temesvári zsidó hitközség elnökének előadása. Előadásának témája a bánsági zsidó közösség sorsa a holokauszt idején, amely a mai napig egy kevésbé kutatott és történelmileg nem teljesen feltárt terület. Az est Oana Giurgiu Alkalmi kémek című dokumentumfilmjével folytatódik, amely 2022-ben elnyerte a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat a romániai Gopo-díjátadón.

Luciana Friedmann 1977-ben született Temesváron, egy holokauszt által sújtott, tragikus veszteségeket átélő családban. A forradalom után szenvedélyes érdeklődést mutatott az újságírás iránt, majd a temesvári Nyugati Egyetemen végezte tanulmányait. A Realitatea evreiască (Zsidó valóság) folyóirat szerkesztőjeként, valamint az FCER (Federația Comunităților Evreiești din România / Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége) oktatási központjában dolgozott. Jelenleg a temesvári zsidó hitközség elnöke, és továbbra is szenvedélyesen ír a Realitatea evreiască folyóiratban a közösség problémáiról és eseményeiről.

Az Alkalmi kémek című dokumentumfilm egy kevésbé ismert történetet mesél el a brit hírszerzés által beszervezett és a németek által megszállt Kelet-Európába visszaküldött hétköznapi emberekről, akik a hadifoglyok menekülési útvonalait keresték és a helyi ellenállást szervezték. 1944 tavaszán több, Kelet-Európa területén lezuhant pilóta sorsa ismeretlenné vált. Az MI9 kairói irodája úgy döntött, hogy a világháború előtt kivándorolt cionisták köréből ügynököket toboroz. Küldetésük célja: megtalálni a foglyokat és megszervezni az esetleges szökésüket. Az alkalom szülte kémek hirtelen a háború, a politika és a magánélet csapdájában találták magukat.

Január 27. a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja. A szovjet hadsereg ezen a napon, 1945. január 27-én a szabadította fel a legnagyobb megsemmisítő tábort, az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábort.

A korlátozott férőhelyre tekintettel, az esemény előzetes regisztrációhoz kötött a szabad helyek függvényében.