„Hogyan éljük túl a XXI. századot, azaz fenntartható e a fejlődés?" – ez nem egy egyszerű retorikai kérdés. A kérdésre a Temesvári Műszaki Egyetem Építészkarának hosszú-távú kutatásokat végző csoportja egy hosszas és mindent átfogó territoriális elemzés után ad választ, amely magába foglalta az európai, a regionális, a nagyvárosi, a kisközösségi viszonyokat, el egészen a szoros közelségben található egységek feltérképezéséig, mint amilyen egy tömbház vagy akár egyetlen lakóhelyiség. Javaslat nem más, mint lemondani a „Real Estate" mechanizmusról (amely a jelenlegi globális válság elsődleges oka) és alkalmazni az „Organikus növekedés" elvét, amelynek lényegi eleme a fenntarthatóság. Az összes említett térségben és ezek kapcsolódó részein léteznie kell az önkorlátozásnak, önfinanszírozásnak, önkontrollnak és önrendelkezésnek, ami csakis egy holisztikus szemléleten keresztül valósítható meg. Ez azt feltételezi, hogy minden egységnek felfogható tér önmagában egy teljes egész, ugyanakkor része egy nagyobb egésznek, ugyanakkor kisebb egészekből tevődik össze.
Jelen kiállítás bemutatja az európai, regionális, megyei, nagyvárosi szintet, valamint egy helység közösségi szintjét (esettanulmány Temesvár) kitérve a territoriális terjeszkedés problematikájára annak összes ökológiai, társadalmi és gazdasági vonzatával.
A panelek esettanulmányokat mutatnak be aktuális városi szituációkról. A kiállítást egy film kíséri, amely bemutatja az esettanulmányok tárgyát képező épületeket és városrészeket. A szomszédos viszonyok morfológiai vizsgálata rámutat, hogy az agglomerációban szükség van egy központ-definícióra. Az urbánus élet sűrűsége és sebessége tevékenységi csomópontokat hoz létre, ugyanakkor igényli a hozzáférhető zöldövezetet. Ebből a szempontból a helyi vezetés felelőssége fokozatosan növekszik.
Az építészek által létrehozott kiállítás rámutat a mai városi közösségek megoldatlan problémáira: inadekvát, valamint hibás adaptációk, amelyeknek mégis van egy sajátos emberi bája, illetve természet utáni nosztalgiája.
A rendezvény az Építészet Hónapja 2010 rendezvénysorozat keretén belül kerül megrendezésre a Budapesti Román Kulturális Intézet székházában (1146 Bp., Izsó u. 5 sz.). További partnerek: Temesvári Műszaki Egyetem Küldöttsége & Románia Városrendezési Bizottsága
Kiállítás megnyitó: 2010.10.05, 18:00 óra
Megtekinthető 2010.10.05 – 2011. 01.15 között
Részvevők: Prof. Dr. Smaranda BICA – Temesvári Műszaki Egyetem Építészeti Karának Dékánja
Dr. Radu RADOSLAV– Temesvári Műszaki Egyetem Építészeti Karának Tanszékvezetője
Sanda Maria PREDESCU, mérnök – Románia Városrendezési Bizottsága – Nyugati régió
Munkacsoport: Ana Maria BRANEA építészmérnök (ép.), Marius GAMAN ép., Andreea SAS ép. eh., Ştefana BĂDESCU ép. eh.