Az első alkalommal megrendezett Little Europe filmfesztivál célja, hogy bemutassa a közönségnek az elmúlt évek filmművészetének Közép- és Kelet-Európa országaiból (Ausztria, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia) származó különleges kincseit. Bár a filmválaszték elsősorban a játékfilmekre összpontosít, a programban számos dokumentumfilm is szerepel.
A kiválasztott filmek a hétköznapi hősiességről, a kisvárosokban vagy kisközösségekben lejátszódó drámákról, illetve a hétköznapi emberek sikereiről és bukásairól mesélnek, rávilágítva ezzel a filmszemle tematikus vezérfonalára, a „kis nagy ember” toposzára. A filmek gazdag betekintést nyújtanak az egyes régiók jellegzetességeibe, és ezért hozzájárulhatnak a globalizációról, a kisebb nemzetek filmművészetének napjainkban jelentkező kihívásairól, valamint a nemzeti és regionális identitás kérdéseiről szóló szélesebb körű vitákhoz. Ezek a filmek és alkotóik folyamatos párbeszédet folytatnak a valósággal: elemzik és átalakítják azt, hogy ezáltal egyetemessé tegyék.
A Budapesti Román Kulturális Intézet két román produkciót mutat be a fesztiválon: a Pipacsmező című drámát (2020, rendezte Eugen Jebeleanu) és az Egymás szemében című dokumentumfilmet (2020, rendezte: Andra Tarara).
A Pipacsmező nyitja a filmfesztivált április 25-én, 18 órától, a Toldi mozi nagytermében. A vetítés után közönségtalálkozó lesz Eugen Jebeleanu rendezővel és Gyenge Zsolt filmesztétával.
A Pipacsmezők hét nemzetközi díjat nyert és különféle európai és tengerentúli fesztiválon további 35 díjra jelölték (többek között a torinói, a gijóni, a glasgowi, Miami-i, San Francico-i, valamint a londoni BFI Flare fesztiválokon). Romániában a TIFF-en Közönségdíjat, a Gopo-n pendig három fontos díjat is elvitt.
Az Egymás szemében című dokumentumfilmet április 27-éb 18.15-től nézhetik meg a Toldi mozi kistermében.
Ketten ragadnak kamerát ebben a filmben: a rendezőnő és az édesapja. Egymást
kezdik filmezni, amiből különös párbeszéd születik. Egy párbeszéd a skizofréniáról,
a múltról és a boldogság lehetőségéről. A film egy mentális betegséggel küzdő
szülő és egy, az apja hiányában felnőtt lány személyes beszámolója és
bensőséges vallomása. A forgatás során feltárják a múltban szerzett sebeiket,
és megpróbálják megérteni egymást. A filmet 2021-ben a kolozsvári TIFF versenyprogramjában
Legjobb román film kategóriájában jelölték, a nagyszebeni ASTRA Film Festen
pedig elnyerte a legjobb román dokumentumfilmnek járó díjat.
További információk:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100090285200592
https://www.instagram.com/thelittleeuropefilmfestival/
https://www.youtube.com/@theLittleEuropeFilmFestival/videos
Fesztivál szpot: https://www.youtube.com/watch?v=0AVwXvktYG8