Kiállítás: A román királyi család a Nagy Háború frontjain (1916 – 1918) - Zongorakoncert: Matei Bucur Mihăescu

Kiallitas A roman kiralyi csalad a Nagy Haboru frontjain (1916 - 1918) - Zongorakoncert Matei Bucur Mihaescu Kiallitas A roman kiralyi csalad a Nagy Haboru frontjain (1916 - 1918) - Zongorakoncert Matei Bucur Mihaescu


2018. március 1-jén, 18.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet, valamint a Cotroceni Nemzeti Múzeum közös szervezésében A román királyi család a Nagy Háború frontjain (1916–1918) című kiállítás az intézet székházában (Budapest, XIV. ker., Izsó u. 5.) nyílt. A kiállítást Liviu Sebastian Jicman, a Cotroceni Nemzeti Múzeum főigazgatója, valamint Mariana Lazăr történész nyitották.

A kiállítás bemutatta a román királyi család részvételét az Első Világháborúban, annak jelentős momentumait, valamint alapvető döntéseit a románok hatékony háborús részvételével kapcsolatosan. A kiállítás számos fényképet és korabeli képeslapot a Cotroceni Nemzeti Múzeum, a Román Tudományos Akadémia Könyvtára, a Román Nemzeti Levéltár, a Román Történelmi Múzeum, a Ferdinánd Király Hadtörténeti Múzeum, valamint a Külügyminisztérium Diplomáciai Archívumának gyűjteményéből tartalmazta.

A román királyi család a Nagy Háború frontjain (1916–1918) című kiállítás lehetőséget nyújtott számunkra, hogy felidézzük Románia történelmének egyik legfontosabb és egyben legdrámaibb pillanatait. A kiállítás bizonyságot tett I. Ferdinánd király és Mária Királynő, valamint a román elit egy részének hazafiasságáról és bátorságáról, továbbá azon hősökről akik életüket áldozták az egyesített, erős és modern Romániáért. Az odaadásról és a buzdításról szóló lecke, amellyel szeretnénk örökre ihletet meríteni eljövendő vállalkozásainkhoz.

A királyi család tagjainak kezdeményezőkészsége, hozzáállása és viselkedése végig kiemelkedő volt, bizonyos értelemben az egész román társadalom számára példát mutattak a háborús erőfeszítések során. A hadsereg főparancsnokaként, a Háborús Főparancsnokság tisztjeivel és a Szövetséges haderők vezetőivel közösen, I. Ferdinánd királynak sikerült stabilizálni a frontokon kialakult helyzetet és újraszervezni a hadsereget, amellyel sikerült kivívnia az 1917-es győzelmet.

Mária királynő nevéhez fűződik azon szervezet létrehozása amely elsősorban egészségügyi és szociális ellátással foglalkozott, mind a fronton mind pedig a háborútól érintetlen országrészeken. A Vöröskereszt tiszteletbeli elnökeként a királynőnek sikerült jelentős belföldi és külföldi erőforrásokhoz jutnia, amellyel a katonákat és a civileket egyaránt támogatni tudta.

Ferdinánd király és Mária királynő a tetteikkel tanúbizonyságot tettek képességeiről, vezetői és szervezői alkalmasságukról, valamint arról, hogy „jó románok lettek” és ideáljaik egyeznek a románok ideáljaival. Odaadásuk teljes volt, a drámai vereségeket ugyanolyan mélyen átélték mint a hatalmas áldozatokkal járó győzelem felemelő pillanatait.

A kiállításmegnyitót Matei Bucur Mihăescu zongoraművész saját kompozícióit megszólaltató koncertje követte. A műsoron elhangzott: Intermezzo pour piano no. 2; War Stories Suite no. 4 Red Square; Moments de nuits douillettes no.3; Printemps a Budapest; Piece de Concert no. 1, C-moll; Impromptue pour piano C-dúr; Le quatrieme Valse zongorára Asz-dúr.

A kiállítás 2018. március 2–27. között az Intézet székházában volt látogatható.



https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2017/10/22/Regina-Maria-184x300.jpg

Maria Királynő segélyszervezeti ruhában


https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2017/10/22/Regele-si-Regina-trecand-in-revista-trupele-300x203.jpg

A király és a királynő seregszemlén