Jazzmozdonnyal Európa kulturális fővárosába. A Pécsre érkező szerelvény román, észt és magyar vagonokkal közlekedik

A rövid nyári szünet után a Budapesti Román Kulturális Intézet ismét befűti a Jazzmozdony kazánjait, és újabb meglepetésekkel szolgál a műfaj rajongói számára. A román és magyar művészek mellett több neves amerikai, brit, dán vagy szlovák művész is fellépett, akiknek sorát most egy híres észt zenész gyarapítja. Mivel idén Pécs Európa Kulturális Fővárosa, a Jazzmozdony, a szokásos budapesti és szegedi állomások mellett, ez alkalomból itt is megáll.
A zenei utazáson Victor Miclăuş (RO) – basszusgitár; Mihai Farcaş (RO-D) – dobok, Raivo Tafenau (EST) – szaxofon és Gyárfás István (HU) – gitár biztosítják a hangulatot.

A minikoncertsorozat műsora:

Szeptember 23. csütörtök, 20 óra,
Pécs, IH METRONÓM JAZZ KLUB, Pécsi Ifjúsági Központ, Nagy Lajos Király útja 13.
Szeptember 24. péntek, 20 óra, Budapest, KULTEA, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, 1051 Bp. Szent István tér 15.

Szeptember 25. szombat, 19 óra,
Szeged, GRAND CAFÉ, Deák Ferenc utca 18. II. emelet
Victor Miclăuş 1972-ben született Temesváron, 12 éves korától gitározik. Elég korán felfedezi magának a basszusgitárt, amely a fő hangszere. Több műfajt ötvöz, a blues-tól a jazz-en át a rock-ig. Jelenleg a Prototyp és a Locatarii együttesek tagja, ugyanakkor különböző egyéni projektjei is vannak. A legújabb projektje a „Jazz de necaz / Napi stresszre dzsessz" csoport, amely Románia legjobb zenészeit tömöríti.
Mihai Farcaş 1954-ben született Lippán, Temesváron végezte zenei tanulmányait ütőhangszerek szakon. 1970-től zenél, karriere a Clasic XX, Progresiv TM. együttesekben indult, '77-től a Gramofon, Post Scriptum jazz-együttesek tagja. Több koncerten, rádió- és tévé-, valamint Electrecord felvételen szerepelt. Partnerei voltak: Aura Urziceanu, Ion Baciu, Johny Răducanu, Marius Popp, Mircea Tiberian, Alexandru Andrieş, Mircea Baniciu. 1989 óta Németországban zenél, 1996-tól ütőhangszer szakon oktat Mannheimban. A nagyszebeni, kolozsvári, Gărâna/wolfsbergi, debreceni és prágai Jazz Fesztiválok visszatérő vendége.
Raivo Tafenau zenei karriere az Urmas Lattikas együttessel 1992-ben kezdődött, amikor koncertjüket élőben közvetítette Tallinnból az EBU a Jazz Night keretében. 1993-ban Barcelonában játszik egy helyi Big Band szólistájaként, 1994-ben Budapesten az BU Big Band-ben. 1993-ban az Észt Nemzeti Rádió az év zenészének választja. 1998-ban jelenik meg első lemeze az „Alone Together", valamint Svédországban, Finnországban, Németországban és Dániában ad koncerteket. 2003-ban jelent meg az „Ice on Ipanema" című, brazil hangzásvilágot felidéző lemeze, amelynek létrehozásában a nemzetközi jazz-szcéna jeles alakjai segédkeztek. 2004-ben jelent meg a finn és litván zenészekkel készített „The Snow Queen" című lemeze, ez év szeptemberében pedig saját szerzeményei a „Take off". A világ számos helyszínén lépett fel. 2009-ben a Christmas Jazz-ben zenélt, 2010-ben az Elion Jazz díjjal tüntették ki munkásságát.
Gyárfás István hegedűsnek készült, a Kandó Kálmán Kollégiumban végezte tanulmányait, ezt követően tér vissza a zenéhez. Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén szerezte 2001-ben, ahol jelenleg dzsesszgitárt oktat. Olyan neves hazai zenészekkel lépett fel mint például Kovács Gyula, Kőszegi Imre, Pege Aladár, Vukán György, Szakcsi Lakatos Béla, Dés László, Dresch Mihály, Deseő Csaba, Török Ádám, Berki Tamás, Bontovics Kati. Neves külföldi partnerei: Tommy Víg, Bosko Petrovic, Ed Thigpen az Oscar Peterson Trio-ból, Ernie Wilkins a Count Basie Bigband-től, Herbie Mann, Mike Wax, Kim Hutchcroft, Sylvain Beuf, Benny Green, Ted Rosenthal, Jimmy Woode valamint Carol Cass és Sidney Ellis művésznőkkel.