Június 1-jén, szombaton 15.00 órakor, a Román Kulturális Intézet a Román Nemzeti Könyvközpont nevében, szeretettel meghív mindenkit Bánffy Miklós Az Erdélyi trilógia című művének román nyelvű bemutatójára, melynek vendégei Marius Tabacu, Marta Petreu és Lucian Nastasă-Kovács.
Bánffy Miklós 1934 és 1940 között magyar nyelven kiadott Az Erdélyi trilógiáját ma már a XX. század egyik referenciális könyveként tartja számon az irodalomtörténet. Az elmúlt pár évtizedben angol, francia, spanyol, német, olasz és holland nyelven is megjelent, általános lelkesedéssel fogadták. A román nyelvű kiadás Marius Tabacu fordításában jelent meg, az előszót Marta Petreu írónő írta, a bevezető tanulmány valamint a tárgymutató Lucian Nastasă-Kovács munkája.
Gróf losonci Bánffy Miklós (1873 december 30., Kolozsvár – 1950. június 5., Budapest) magyar író, politikus és grafikus, régi erdélyi arisztokrata-család leszármazottja. Jogi tanulmányait Kolozsvárott és Budapesten végezte, közigazgatási és jogi tudományokból doktorált, 1901-től országgyűlési képviselő a magyar parlamentben. 1912 és 1918 között a Nemzeti Színház és az budapesti Opera intendánsa, neki köszönhető, hogy Bartók Béla zeneszerző addig elutasított munkái bekerültek az Opera repertoárjába. 1921 áprilisa és 1922 decembere között Magyarország külügyminisztere volt. 1926-ban román állampolgárságot kapva, Kolozsváron telepedett le.
Az Erdélyi trilógia mellett, számos színművet írt, többek közt a Naplegendát (1906), és A nagy úrat (1913), több novellát, valamint grafikusi és díszlettervezői munkássága is lenyűgöző.
„Bánffy egy született mesélő.” – Patrick Leigh Fermor
„Általánosan elmondható, hogy szembetűnő a Bánffy és a Caragiale által bemutatott politikai közeg hasonlósága. (…) Bánffy MiklósTrilógiáját olvasva Marius Tabacu csodálatos fordításában, nem csak a régi, hanem egy időtlen Erdélyt is felfedeztem, amelyet nagyon is jól ismerek, és amelynek gondolata mindig mosolyra fakaszt: a hely, ahol szalonnát esznek és pálinkát, csak hogy egy példát mondjak…” – Marta Petreu
„…ugyanis azon túl, hogy az olvasás során újra átéljük egy nemzet pusztulását (amely nem minden esetben azonos az adott ország politikai életével), egy olyan világba is becsöppenünk, amelyet a történészek ma már aligha képesek rekonstruálni.” –Lucian Nastasă-Kovács
2019. május 29. – június 2. között a bukaresti Romexpo Kiállítási Központ B2-es pavilonjában zajlik a XIV. Bookfest Nemzetközi Könyvszalon, amelynek ez évi díszvendége Nagy Britannia.