2016 június 24-én, 18.00 órai kezdettel a Budapesti Román Kulturális Intézet Aurelia Matei-Lazea és Pălăguţa Hodor népművészek műhelykiállításával, valamint Radu Nechifor pánsípművész koncertjével ünnepli a Román Szőttes (Ie) ing Nemzetközi Napját.
A kulturális program társszervezője a Magyarországi Románok Kulturális Szövetsége, a rendezvény helyszíne pedig a szervezet gyulai székháza.
Radu Nechifor pánsípművész, tanár és pánsípkészítő kézműves mester. Zenei tanulmányait tizenkét évesen kezdte a Nagyszebeni Művészeti Gimnáziumban. 2003-ban elsőként jutott be a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem pánsíp-tanszékére amelynek vezetője Gheorghe Zamfir. Számos tematikus verseny győztese, többek közt a gyulafehérvári „Aranyszőlő" Folklórfesztivál fődíjasa, vagy a bukaresti Athenaeumban rendezett „Creation pour la Paix" verseny nagydíjasa. A világ számos országában koncertezett, így például Amerikában, Kanadában, Svájcban, Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Csehországban és Görögországban.
Aurelia Matei-Lazea, népművész, az Erdélyi-szigethegység hagyományainak és mesterségeinek ápolója. Többek közt részt vett a „Hagyományos felsőgirdai viselet rekonstrukciója - immateriális kulturális örökségvédelmi programon" amelyet a Fehér Megyei Hagyományok és Mesterségek Egyesülete kezdeményezett és a Nemzeti Kulturális Alap finanszírozott.
A felsőgirdai Aurelia Matei egy igazi mesebeli alak. Az ember már-már azt hinné hogy egy bő évszázaddal korábban írt regény lapjairól lépett elő, és csak akkor győződünk meg valódiságáról ha látjuk az otthonáról készült képeket, ha elolvassunk a kimerítő mindennapos hegymászásairól szóló beszámolókat, amelyek számára a csupán hétköznapok részei." (Petruţa Pop, Revista de Alba, 2014. március 5.)
Pălăguţa Hodor, a máramarosi Izasópatakon élő népművész, akinek kezei közül rendkívüli szőttesek kerülnek ki. Bárhová is megy, mindig nála van a szövőszéke és orsója. A Kolozs-megyei Kézműves Mesterek Egyesületének egyik alapítótagja.
„Téli és nyári ruhákat (népviseletet), tarisznyákat, csergéket, takarókat, kendőket, terítőket, lepedőket, lisztes zsákokat, burákat díszítő csipkéket, díszöveket, szalagokat készítettem, egyszóval mindent amire a családnak és a háztartásnak szüksége van. Hagyományos természetes festékkel színezem a gyapjút a mai ízlésnek megfelelően." (Pălăguţa Hodor)