Jazzmozdony Budapesten és Szegeden romániai, kubai és magyarországi kocsikkal

A Budapesti Román Kulturális Intézet folytatja az elmúlt évek sikeres jazz-sorozatát. Az áprilisi koncerten a két román és két magyar zenész mellett egy kubai énekesnő is fellép. Sebastian Spanache (zongora) és Alexandru „Uţu” Pascu (nagybőgő) mellett fellép a kubai Elsa Valle (ének) illetve magyarországról Windand Gábor (szaxofon) és Kőszegi Imre (dobok).
A koncertek helyszíne és időpontja:
2012. április 26., 21:00 óra, Budapest Jazz Club (1088 Budapest, Múzeum utca 7.)2012. április 27., 19:00 óra, Grand Café (Szeged, Deák Ferenc u. 18.).
Sebastian SpanacheSzülővárosában, Temesváron indult zenei karriere, öt éves korától zongorázik. A temesvári „Ion Vidu” Állami Művészeti Iskolába járt, kilencedik osztályos korától a jazz felé fordult. Klaszsikus zongoratanulmányai közben megalapította első jazz-funk együttesét, amellyel körbeturnézta az országot, és számos ifjúsági–egyetemi versenyen diadalmaskodott. Érettségi után jelentősen gazdagítja előadásmódját, valamint modernebb kompozíciókkal jelentkezik, amelyeken leginkább a latin jazz és a funk hatásai érződnek. Zenei tanulmányait a Temesvári Konzervatóriumban folytatja és ezzel párhuzamosan a Tibiscus magánegyetem „Richard Oschanitzky” jazz/pop szakára járt. 2009-ben a Temesvári Nemzetközi Jazzfesztiválon a John Abercrombie Trió előzenekaraként lép fel, 2010-ben a szörényordasi, brassói és nagyszebeni nemzetközi jazz fesztiválokon szerepel. 2009-től a Sebastian Spanache Trio zeneszerző-, hangszerelője, amellyel több felvételt is készített. Románia szinte minden jelentősebb jazz zenészével koncertezett, jelenleg az Expanding Time Colours címet viselő projekten dolgozik, valamit saját triója útjait egyengeti.

Ioan Alexandru „Uţu” Pascu Nagybőgős, 1996-tól napjainkig olyan művészekkel lépett fel mint Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu, Alex Harding, Tom Smith, Gabriel Rosati, Lucian Ban, Toni Kuhn, Eddie Neumann, Jony Bota, Mihai Iordache, Liviu Butoi, Horea Crişovan, Cristina Pădurariu vagy Hary Tavitian. Több együttessel közösen készített albumokat: BAU, KUMM, Blazzaj, Iordache, Jais és Funky Growl, valamint több hazai és nemzetközi fesztiválon fellépett: Szörényordasi Jazz Fesztivál, Stuffstock-i Jazz-blues Gála, a marosvásárhelyi Félsziget Fesztivál, Verespataki Szénafesztivál, továbbá a bukaresti, nagyszebeni, luxemburgi, jeruzsálemi, budapesti, berlini és egyéb fesztiválokon.

Elsa Valle Elsa Valle a Kubában született, jelenleg Európában élő énekes-művésznő a legrangosabb havannai Zeneművészeti iskola elvégzése után rögtön a híres havannai Tropicana-ban kapta első elismerését,ezt követően a legismertebb kubai és dél-amerikai fesztiválokon lépett fel. Az egyik leghíresebb kubai fesztiválon, a "Boleros De Oro"-n méltán hódította meg a közönség, és a szakma elismerését. Dél Amerikán kívül természetesen Európát is bejárta számos turné alkalmával. Stílusát méltán nevezhetjük a tradicionális és a mai kortárs kubai éneklés érdekes és fantasztikus keveredésének. Hangja, énekstílusa egyszerre érzéki, melankolikus, és robbanékonyan improvizatív. Együtt dolgozott olyan híres spanyol flamenco zenészekkel, mint Jose Luis Monton, Estremeno és bizonyította tehetségét a legendás "Buena Vista Social Club" és a Septeo Nacional előtt. 10 éve tartózkodik Magyarországon, ezalatt az idő alatt a legnevesebb fesztiválokon lépett fel: MŰvészetek Völgye,Vidor fesztivál, Alba Régia, Etyeki Jazz Fest, Dzsessz a Lánchidon 2004, 2005, 2006. Mezőtúri Etno Fesztivál, Biatorbágyi Olitor Fesztivál, Sziget Fesztivál, Bajai Jazz Fest, Balatonboglári Jazz Fesztivál, Győri Kulturális Napok, Pécsi nyári Fest, Savaria Fest. Neves színpadok gyakori vendége (Fono, Budai Zeneház, IBS, A38, Sport Aréna, Francia Intézet, Kongresszusi Központ, stb.) Számos lemeze jelent meg, a legutóbbi két lemeze a Mi Gente és az Abracadabra, valamint legutolsó lemeze a Salsa Y Picante népszerűsége bejárta a világot. Jelenleg több formáció mellet saját zenekarával, a Latin jazz syndicate-vel dolgozik, ahol saját dalait adja elő. Zenekarában a legrangosabb hazai jazz művészekkel dolgozik, mint Szakcsi Lakatos Béla, Babos Gyula, Winand Gábor, Dés László. Művészete nemcsak a jazz sztárjaival hozta össze, alkalma volt a legnevesebb popsztárokkal együtt dolgozni. 1998-ban elnyerte a LYRA Fesztivál különdiját. 1994-ben az EXODUS című magyar filmhez komponált zenét. 1994-ben szerepet kapott Gyarmati Lívia rendezte "Szökés"c. film alkotásban.

Gábor WinandWinand Gábor 1964-ben született Budapesten. Gyerekkorában kezdett el foglalkozni zenetanulással klarinéton, majd az általános iskola elvégzése után az énekléssel is alap szinten. A jazz 18 éves korában érintette meg amikor meghallotta élete első jazz lemezét, melyen Ella és Louis énekeltek együtt. Ekkor fertőződött meg és lépett a jazz irányába. 19 évesen felvételizett a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola jazz-ének szakára. A 3. év elvégzése után rögtön bekerült a magyar jazz élet egyik nagy egyéniségének, a gitáros Babos Gyula zenekarába, mint frontember. 1990-ben ismerkedett meg Gadó Gáborral és Gadó Joy nevű zenekarával kezdett dolgozni. Az együtt töltött pár év alatt rengeteg fesztiválon ért el sikereket. Ezek után érkezett a közreműködési felkérés az akkori (Dés László szaxofonos vezette) Trio Stendhaltól mint vendég szólista. Lemezeken, koncerteken játszottak együtt, majd a Gőz László vezette ESP band tagja lett. Két év után távozott a zenekarból és egy másik nagy magyar jazz egyéniséggel kezdett dolgozni, Vukán György a zongoristával. Jelenleg a Balázs Elemér Grouppal dolgozik, ismét együtt játszik Gadó Gáborral, saját négy önálló lemezét is vele készítette. Jelenlegi formációi között található még a Bosambo zenekar, a kubai énekesnő, Elsa Valle együttese, valamint saját csapata, a Winand Quartet, Rozsnyói Péter (zongora), Orbán György (nagybőgő) és Dés András (ütőhangszerek) közreműködésével. Az utóbbi években ismét együtt játszik Gadó Gáborral, akivel saját neve alatt megjelenő lemezeit készítette. Corners of my mind című albuma 2002-ben az egyik legnívósabb jazzmagazin, a francia Jazzman Choc de l’année díját nyerte el, melyet az év legkiemelkedőbb lemezeinek ítélnek oda. Az elmúlt időszakban saját lemezeinek anyagával számos helyre kapott meghívást Franciaországba (Jazz Festival de Souillac, Jazz Festival de Tours, Mittel Europa Jazz Festival Schiltingheim, Párizs, Valenciennes).

Kőszegi Imre
Kiváló dzsesszdobos, zenepedagógus, hosszú ideig a Magyar Jazz Szövetség elnöke. A hazai dzsesszélet egyik legaktívabb tagja, játékára leginkább a bebop és free jazz volt nagy hatással. 1963-ban a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dobszakára járt Schwarcz Oszkár növendékeként, majd az Országos Szórakoztató Zenei Központ stúdiójában Bányai Lajos tanítványa volt. 1966-70 között Nyugat-Európában él, és számtalan jazz-világsztárral játszik. 1970-től ismét Pege Aladárral, Gonda Jánossal, Szabados Györggyel, Csík Gusztávval, Szakcsi L. Bélával (Duó)-Babos, Ráduly, Orszánszki-a legendás Rákfogó együttessel játszott. 1975-ben Kőszegi Rhythm and Brass néven alakította meg első saját együttesét, amely sajátos módon két fafúvós hangszerből, egy dobosból és két ütőhangszeresből állt. 1980-ban Jack Gregg amerikai bőgős, Zbigniev Namysłowski lengyel szaxofonos és Gárdonyi László magyar zongorista társaságában nemzetközi formációt hozott létre, mellyel nagy sikerrel turnéztak Európában. 1980-tól Vukán Györggyel és Berkes Balázzsal Super Trio néven léptek fel, koncertezett a Creative Art Ensemble-vel. 1977-től Kovács Gyulával és Jávori Vilmossal közel 15 éven át Dob-Show néven nagy sikerrel koncerteznek. 1992-2009-ig tanított a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, ahol a Jazz Tanszék ütőtanára volt. A Magyar Jazz Szövetség elnöke volt 2002-2008-ig. 1995-ben Tomsits Rudolffal, Babos Gyulával és Pege Aladárral létrehozták a Take 4 együttest, mellyel három CD-t jelentettek meg.