2018 március
27-én, kedden, 18.00 órakor, a „Nagy
Egyesülés Centenáriuma” rendezvénysorozat keretében, Ștefania Dinu történész,
a Cotroceni Nemzeti Múzeum helyettes igazgatója, A királyi család a Nagy
Háború frontjain (1916 – 1928) címmel előadást tart a Budapesti Román
Kulturális Intézet székházában.
A előadás röviden áttekinti azon eseményeket amelyek hatására Románia belépett az Első Világháborúba (1916–1918), valamint bemutatja a királyi család részvételét a háborúban. Az előadás fő témái: Románia belépése a háborúba 1916 augusztusában, a Koronatanács Cotroceni Palotában hozott döntése eredményeképp; az 1916-os hadjárat; Bukarest, valamint az ország felének megszállása a Központi Hatalmak által; a királyi család, a kormány és a fő politikai és adminisztrációs szervek visszavonulása Moldvába; a hadsereg újraszervezése és az 1917-es győztes hadjárat; az 1918. májusi Bukaresti Béke; a Vöröskereszt szociális- és egészségügyi szerepe, amelynek szervezésében és tevékenységeiben jelentős szerepet Mária királynő vállalt, mind a fronton mind pedig a hátországban.
Ștefania Dinu történész a Bukaresti Egyetem Történelem Tanszékén diplomázott, ugyanitt doktorált 2007-ben, „A román királyi család hétköznapjai (1914–1947” című tézisével. Liviu Brătescu történésszel közösen szerkesztette „A Román Monarchia – egy kiértékelés: politika, emlékezet és örökség” című kötetet, több kollokviumon és ülésen vett részt amelyeket az ország jelentős tudományos központja szervezett, számos előadást tartott a román királyi családról, a Calea Victoriei Alapítvány, a Román Nemzeti Levéltár, a Brâncoveanu Kulturális Intézet, a Peleș Múzeum és a Grigore Antipa Természettudományi Múzeum szervezésében.
Számos interjút adott, több rádiós és televíziós műsorban szerepelt, több mint 90 cikke és tanulmánya jelent meg a szakfolyóiratokban.
A román királyi család a Nagy Háború frontjain (1916 – 1928) című előadás az azonos címet viselő, szintén a Budapesti Román Kulturális Intézet székházában látható kiállítást egészíti ki, amely Cotroceni Nemzeti Múzeum, a Román Akadémia Könyvtára, a Román Nemzeti Levéltár, a Román Történelmi Múzeum, a Ferdinánd Király Hadtörténeti Múzeum, a Külügyminisztérium Diplomáciai Archívuma, a Román Hadtörténeti Levéltár, valamint Daniel Obreja műgyűjtő támogatásával és hozzájárulásával jött létre.