

2017 április 8-án, szombaton
17.00 órakor nyílik a Budapesti
Román Kulturális Intézet kiállítótermeiben Ştefan Oroian (Oroján István)
képzőművész kiállítása, a művész, valamint a kurátor, dr. Aurel Chiriac
egyetemi tanár, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum igazgatója jelenlétében.
A kiállításon a Magyarországon és Romániában egyaránt elismert művész festményei és kisplasztikái kerülnek bemutatásra, ezek közül néhány kimondottan erre az alkalomra készült.
Ştefan Oroian – Oroján István
1947. február 19-én született Battonyán, életének hetven évéből 50 a művészet jegyében telt. A Szegedi Tudományegyetemen végezte tanulmányait rajz- és művészettörténet szakon, Szegeden Winkler László, Budapesten Fajó János volt a mestere. Erőteljes személyiség, egy olyan grafikus és festő, aki önnön létélményét fejezi ki művészetében. Művei nemcsak a magyar, hanem a román közönség előtt is ismertek.
A Magyar Képzőművészek Szövetségének, az UNESCO Képzőművészeti Tagozatának, a Román Képzőművészek Szövetsége aradi leányintézetének tagja. Kitüntetései: Békés megyei Képzőművészek Szövetségének díja; a Román Állami Lovagkereszt tisztifokozata, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje. Idén a Román Kulturális Intézet a Történelmi Közösségek Nívódíjával ismerte el művészeti tevékenységét.
Műveit számos magyarországi, romániai, németországi, franciaországi, hollandiai és olaszországi tárlatokon bemutatta. Fontosabb kiállításai: Bukarest és Zürich (1994), Brassó és Ditzingen (1995), Hannover (2002), Goldrop (2003), Kolozsvár, Nagyvárad, Velence (2004), Nagyszeben (2007), Szeged (2011). 2007-ben az ő kiállításával avatták fel a Budapesti RKI Szegedi Fiókintézetét Románia külügyminisztere, Adrian Cioroianu jelenlétében.
„Színvilágának kifejező erejével Ştefan Oroian sosem téved az egyszerű dekorativizmus kellemkedő vidékére. A határozott, geometriai térbe helyezett színei könnyedek, áttetszőek és melegségükkel hangulatosak. A végtelen térrel való, mozgást feltételező emberi kapcsolatot fejezik ki. Mondriannal ellentétben, akinek elveit elvetette, Ştefan Oroian gyakran fordul a görbékhez, az egyetemes mozgás sugalmazására…” – Horia Medeleanu
„Az valós időnek, amelyben maga is él, vajmi kevés köze van a művészhez. Amikor nem lehet a művészet szépségeibe behatolni, akkor annak a megkonstruálásához fordul. Oroian művészetében felfedezhetjük az orosz konstruktivizmus visszhangjait, a Kassák Lajoshoz történő viszonyulást, valamint Imi Knoebel, Liam Gillick, Heimo Zobering monokróm világát idéző affinitást. Ştefan Oroian három jelentős művészettörténeti mozzanatot ötvöz – az orosz szuprematizmust, a holland neoplaszticizmust és a német Bauhast. Megközelítésmódja mondhatni idealista. Az új rendszerben a szubjektum nélküli művészet válik hangsúlyossá, vagy a szigorú horizontális/vertikális alapokon álló absztrakció. A funkcionalizmus és a reprezentációnélküliség először egy absztrakt struktúraként jelentkezik, majd az absztrakt megfogalmazás konkréttá válik.” – Lavinia Dan
A kiállítás április 10. – június 1. között látogatható, hétfőtől péntekig 10.00–13.00 és 14.00–17.30 között a Budapesti Román Kulturális Intézetben.