- 27 July 2017 - 28 July 2017
- Etichete Roma storytelling Mihaela Drăgan Alina Șerban
„Roma hősök” címmel nemzetközi Roma Storytelling Fesztivált szervez a Független Színház Magyarország 2017. július 27–28-án a Stúdió K Színházban (1092 Budapest, Ráday u. 32.). A Budapesti Román Kulturális Intézet támogatja Alina Șerban és Mihaela Drăgan romániai színésznők részvételét a fesztiválon.
A különleges kulturális rendezvény célja, hogy négy európai kortárs színházi szerző monodrámáinak bemutatásával hívja fel a figyelmet a roma dráma értékeire, valamint a roma közösségek, ezen belül is a nők helyzetére, példamutató egyéni sorsokat, hősies életutakat állítva a figyelem középpontjába.
A budapesti nemzetközi roma színházi találkozó fókusza a személyes történetmesélés. A két napos fesztivál programjában szereplő négy monodráma ma is élő roma női hősökről szól, akik képesek voltak változásokat elindítani saját, illetve közösségük életében. Mind a négy színdarab erőteljes emberi történeteket, társadalmi kérdéseket tárgyal, mindezt a storytelling személyes, olykor szívbe markoló, máskor humoros eszközeivel.
„Bár az európai roma színház több mint 130 éves múltra tekint vissza, és ma is számos országban dolgoznak professzionális roma színházi alkotók, mégis alig ismerjük őket.” – mondja Balogh Rodrigó, a fesztivált szervező Független Színház Magyarország művészeti vezetője. „Épp ezért rendezvényünkkel szeretnénk megmutatni: a cigány kultúra nem csupán zenéből, táncból és képzőművészetből áll, hanem jelentős színházi értékekkel is rendelkezik. Ennek megismerése a roma közösségek tagjai és a színházi szakma képviselői számára egyaránt fontos inspirációt jelenthet.”
A négy színdarab közül hármat maguk a szerzők adnak elő magyar és angol nyelvű feliratozás, illetve szinkrontolmácsolás segítségével: Alina Șerban (Románia) − „Felelősségem tudatában kijelentem”;Mihaela Drăgan (Románia) − „(a n)ő beszél”;Dijana Pavlovic (Olaszország) − „Beszélj, életem”. A negyedik monodráma, a brit Richard O’Neill „A legnehezebb szó” című műve magyarországi ősbemutatójára pedig Balogh Rodrigó rendezésében, Dömök Edina előadásában kerül sor.
Alina Şerban roma színésznő a Bukaresti Színház- és Filmművészeti Egyetemen végezte tanulmányait, New Yorkban is tanult ösztöndíjasként, a The Royal Academy of Dramatic Art-on mesterdiplomázott; 2012-ben a az év román hallgatójának választották Nagy Britanniában. A Felelősségem teljes tudatában kijelentem című, 2013-ban készült előadásával ismertté vált nemcsak hazájában, de egész Európában. Később írta a Home című drámát a Nagy-Britanniában jobb megélhetést remélő bevándorlókról, amely elnyerte a Stories of London / Londoni történetek díjat a Rich Mix Kulturális Egyesület versenyében. 2016-ban készült A nagy szégyen (The Great Shame) című előadása, amelyben kevésbé ismert dokumentumokat dolgoz fel a romák 500 éves raboskodás-történetéből.
Felelősségem tudatában kijelentem című darabjából megtudhatjuk, hogy jutott el a szerző egy bukaresti romatelepről a Londoni Királyi Színiakadémiára.
Mihaela Drăgan roma színésznő a romániai független színházakban aratott sikert aDel Duma, Ki ölte meg Szomna Grancsát?, és Gadjo Dildo darabokkal. A roma színésznőkből állóGiuvlipen társulat alapítója, előadásaiban kiáll a nők jogaiért. Jelenleg a berlini Maxim Gorkij színházban dolgozik. Egyike azon hat színésznőknek, akiket a New Yorki Hivatásos Színésznők Ligája elismerésben részesített a színházi munkásságáért.
„(a n)ő beszél” (Del Duma) című előadása egyike azon kevés produkcióknak, amely egy emancipáló pedagógiáról szólnak.(Mihaela Michailov, színházkritikus)
Az esemény támogató partnerei: Summa Artium NKFT, Stúdió K. Színház, Budapesti Román Kulturális Intézet, Románia Magyarországi Nagykövetsége, Budapesti Brit Nagykövetség, Közép-európai Egyetem (CEU), Whitelight Stúdió
Jegyvásárlás és bővebb információ:
www.fuggetlenszinhaz.blogspot.hu