Április 23: A könyv és a szerzői jog világnapja – a könyvek és az olvasás ünnepe

A könyv nemzetközi világnapja az olvasás iránti szenvedély, a tudás erejébe vetett hit, és az írott szó életünkre gyakorolt hatásának ünnepe. 1616. április 23. a világirodalom két klasszikusa, William Shakespeare és Miguel de Cervantes, halálának évfordulója, 1995-ben ezért is esett a választás erre a jelképes napra, hogy emlékeztessen minket arra, hogy az irodalom képes túllépni az idő a tér és a kultúra határait. A mai napon ismételten hangsúlyozzuk a könyvnek, mint az oktatás, a párbeszéd és a gondolatszabadság eszközének fontosságát.

A könyv továbbra is az egyik legértékesebb eszköz amellyel kapcsolatot teremthetünk a világgal, a történelemmel, az eszmékkel és a mély emberi tapasztalatokkal. A digitális korban, amikor az információ gyorsan és szétforgácsolva terjed, az olvasás egyszerre nyújthat menedéket a zajban és lehetőséget az elmélyülésre. A könyv világnapja mindannyiunkat arra emlékeztet, hogy az olvasás médiumról függetlenül a tudatos és kreatív élet alapvető gyakorlata.

Ennek kapcsán hadd hívjuk fel figyelmüket néhány felfedezésre érdemes román szerző nemrég magyarul is megjelent művére:

Kaddis Radnóti Miklósért, Radu Vancu /Prae Kiadó;

A király meghajol és gyilkol, Herta Müller /Napkút Kiadó;

Szolenoid, Mircea Cărtărescu,Jelenkor Kiadó.

Ezúton megragadjuk az alkalmat, hogy bejelenthessük, idén Románia lesz a Budapesti Nemzetközi Könyvvásár díszvendége. A részvételt a Román Kulturális Minisztérium és a Budapesti RKI szervezi.

A könyv és a szerzői jog világnapját a Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) hozta létre. Ez egy figyelemfelhívás és bátorítás az olvasásra, és egyben tisztelgés a kiadványok változatossága előtt, mindezen túl egy kiváló alkalom arra, hogy minden generáció, különösen a fiatalok figyelmét az olvasás felé terelje.