Az EUNIC – Európai Nemzeti Kulturális Intézetek Általános Közgyűlésére, 2024. június 19–20-án kerül sor Bukarestben, amelynek során az Európai Unió kulturális intézeteinek vezetői, az EUNIC hálózat tagjai, valamint az Egyesült Királyság és Ukrajna nemzeti kulturális intézeteinek hálózatai vesznek részt. Ausztria, Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Lengyelország, Németország, Portugália, Moldovai Köztársaság, Spanyolország, Svédország, Hollandia, Szlovákia, Szlovénia, Szlovénia, Ukrajna és az Egyesült Királyság képviselői megerősítették részvételüket. Ez alkalomból Liviu Jicman, a Román Kulturális Intézet elnöke átveszi az EUNIC elnöki megbízatását a Dán Kulturális Intézet igazgatójától, Camilla Mordhorsttól, aki egy évig koordinálta az EUNIC-hálózat működését.
„A mindannyiunkat érintő kihívások – a geopolitikai változásokon át a technológiai fejlődésig –, egyesítenek minket abban az közös törekvésben, hogy erősítsük a kultúra szerepét a nemzetközi kapcsolatokban. A lokálisan tapasztalható egyedi akadályok gyakran illusztrálják a hálózaton belül is vissza-visszatérő helyzeteket, így az országok méretétől vagy a helyi költségvetés nagyságától függetlenül gyümölcsöző megbeszéléseket tudunk folytatni. A kultúra hagyományos támogatásáról az együttműködésen alapuló megközelítésre való áttérés jó úton halad. Örömmel adom át a stafétát az EUNIC jelenlegi alelnökének, a Román Kulturális Intézet képviselőjének, Liviu Jicman úrnak; meggyőződésem, hogy jó úton járunk, és tovább fogjuk fejleszteni az EUNIC hálózatot" – közölte Camilla Mordhorst, a Dán Kulturális Intézet igazgatója.
Az EUNIC-ról
Az EUNIC – Európai Unió Nemzeti Kulturális Intézeteinek hálózata 2006-ban alapult, jelenleg 39 nemzeti kulturális szervezetet foglal magába az EU valamennyi tagállamából, továbbá a társult országokból, és mindösszesen 140 klaszterből áll. Az RKI 2007-ben csatlakozott a hálózathoz, 2008 tavasztól pedig, egyéb külföldi román kulturális intézetekkel és román nagykövetségekkel tagja az EUNIC Románia klaszternek. Külföldi képviseletei révén a Román Kulturális Intézet 22 másik klaszternek is tagja: a berlini „Titu Maiorescu” RKI az EUNIC Berlin; a pekingi RKI az EUNIC Peking; a brüsszeli RKI az EUNIC Brüsszel és az EUNIC Hollandia; az budapesti RKI az EUNIC Magyarország; az kisinyovi „Mihai Eminescu” RKI az EUNIC Moldova; az isztambuli „Dimitrie Cantemir” RKI EUNIC Törökország; a lisszaboni RKI az EUNIC Portugália; a londoni RKI az EUNIC London; a madridi RKI az EUNIC Madrid; a New York-i RKI az EUNIC New York és az EUNIC Washington DC; a párizsi RKI az EUNIC Paris valamint a FICEP Paris – Forum des Instituts Culturels Étrangers à Paris ; a prágai RKI az EUNIC Prága és az EUNIC Slovákia; a római Accademia di Romania az EUNIC Róma; a stockholmi RKI az EUNIC Stockholm; a Tel Aviv-i RKI az EUNIC Izrael; a varsói RKI az EUNIC Warsó; a Velencei IRCCU az EUNIC Milánó; a bécsi RKI az EUNIC Ausztria klaszterek tagjai. Mindezen túl, a Román Kulturális Intézet a román nagykövetségeken keresztül 29 másik klaszterben is képviselteti magát: EUNIC Athén, EUNIC Azerbajdzsán, EUNIC Bosznia-Hercegovina, EUNIC Brazília, EUNIC Buenos Aires, EUNIC Bulgária, EUNIC Chile, EUNIC Ciprus, EUNIC Horvátország, EUNIC Kuba, EUNIC Dánia, EUNIC Finnország, EUNIC Irán, EUNIC Írország, EUNIC Jordánia, EUNIC Kenya, EUNIC Libanon, EUNIC Malajzia, EUNIC Norvégia, EUNIC Ottawa, EUNIC Pakisztán, EUNIC Peru, EUNIC Katar, EUNIC Szerbia, EUNIC Szingapúr, EUNIC Thaiföld, EUNIC Tunézia, EUNIC Üzbegisztán, EUNIC Vietnam.
Az EUNIC hálózatot 2014 óta az Európai Unió Kreatív Európa programja támogatja.