- 21 September 2017 - 27 September 2017
- Etichete Dans contemporan L1danceFest Carmen Coțofană Blad Basalici Arcadie Rusu
2017.
szeptember 21-27 között 16. alkalommal
szervete meg az L1 Egyesületaz L1danceFest nemzetközi kortárs tánc-színházi
előadások fesztiválját Budapesten, amely az utóbbi években kiemelkedő szakmai eseménnvé
vált.
A Budapesti Román Kulturális Intézet támogatásával Carmen Coțofană, Vlad Basalici és Arcadie Rusu román táncművészek is részt vettek az idei fesztiválon.
A L1danceFest programja két fő részre volt tagolható: szimpózium és showcase program, amelyeken a szakmai és nem szakmai közönség egyarán részt vehetett.
Vlad Basalici szeptember 22-én 19:00 órától mutatta be Az, ami/ It is what it is előadását a Közép-európai Egyetem Amfiteátrumában (CEU, 1051, Budapest, Nádor u. 15.).
Carmen Coțofană volt a föszereplője annak a produkciónak, melyet a Showcase program keretében mutattak be. A helyzetjelentésM 2017-18 / statusM2017-18 című előadás premierje, melynek rendezője Ladjánszki Márta, szeptember 26-án, kedden , 19:30 órakor kezdődött a MU Színházban (1117, Budapest, Kőrössy J. u. 17.).
Arcadie Rusu, a LINOTIP Független Koreográfiai Központ igazgatója kortárs tánc workshopot tartott hétfőn, szeptember 25-én 9.00 órától, melynek színhelye a Jurányi Ház-beli Zéró Plusz Dance Stúdió volt.
A fesztivál programjai több helyszínen zajlottak: MU Színház, MAMŰ Galéria, CEU, Bakelit M.A.C., ZéróPlusz Stúdió, Műhely Alapítvány, RS)+Vallay Kert, Jurányi Ház.
http://l1dancefestival.blogspot.hu/,
https://www.facebook.com/hirek.elegy
További tudnivalók a művészekről és az előadásokról
Az, ami / It Is What It Is
szeptember 22, 19:00, CEU
Koncepció, előadás: Vlad Basalici
Díszlet: Andrei Dinu
New media design/Programozás: Cristian Iordache, Vlad Basalici
Gyártás: AVmotional Egyesület
Az Az, ami / It Is What It Is a művész és közönsége kapcsolatát vizsgálja, az „itt és most” fogalmát tematizálja, valamint azt, ahogyan a közönség viszonyul a szimpadi jelenléthez. A színház szociális térként való értelmezéséből kiindulva a művész felkéri a közönséget, hogy vegyen részt az előadás kibontakozásában, ezáltal befolyásolva azt.
A darab 45 perc hosszú és két részből áll. Az eső részben felvételről megy, hogy mi fog történni, a másodikban pedig megtörténik. Feltéve, hogy felemelitek a hangotokat.
Vlad Basalici vizuális művész és performer, Bukarestben és Londonban él és dolgozik. Művészetét bemutatta többek között a bukaresti eXplore Fesztiválon, a belgrádi Alternative Film/Video Fesztiválon, koppenhági a Dansehallerne-ben, a kolozsvári Ecsetgyárban, a bukaresti Vizuális Introspekció Központban és a Bukaresti Nemzeti Táncközpontban.
+++
helyzetjelentésM 2017–18
szeptember 26, 19:30, MU Színház
Koncepció/Rendezés: Ladjánszki Márta
Táncos (alkotótárs): Carmen Gianina Coţofană
Zeneszerző/Zenész: Varga Zsolt
Támogatók: L1 Független Művészek Közhasznú Egyesület, NKA – Táncművészet Kollégiuma, EMMI, Műhely Alapítvány, CNDB, Linotip – Centru Independent Coregrafic, Bukaresti Magyar Intézet, Studio Alta (CZ), Budapesti Román Kulturális Intézet
Miben különbözünk és miben tudunk hasonlítani? Van-e „szerelem első látásra” és tud-e, meddig képes lüktetni az érdeklődés egymás iránt? Lehet-e szerelem a munkában? Nézhetünk-e a másikra úgy, mintha magunkat keresnénk benne és feltételezhetjük-e ugyanezt a kutató munkát a másikban az irányunkba? Erre szinte csak az előadóművészet adhat választ.
És ha már kutatjuk azt a választ megtalálni (de minimum további kérdéseket felvetni), miért ne összegezzük a találtakat és alkossunk belőlük a harmadik fél (néző) számára is élvezhető, látható, befogadható és elgondolkodtató (ha kell, táncszínházi) előadást?
Ki vagyok én, hogy megmondjam, merre menjünk? PEDIG MEGMONDOM!
Ki vagyok én, hogy maradásra bírjalak? PEDIG MARADNOD KELL!
Ki vagyok én, hogy belédlássak és belédássak? PEDIG MEGTESZEM!
Ladjánszki Márta klasszikus balett, szertorna, jazz és modern tánc tanulmányait Magyarországon és Bécsben folytatta, majd 1996 végén alapítója volt a KOMPmÁNIA Kortárs Táncszínháznak, ahol táncosként és társkoreográfusként dolgozott. 2001-ben csatlakozott az L1 Egyesület munkájához, ahol művészeti alelnökként a mai napig dolgozik.
Carmen Coţofanăszabadúszó művész, tanulmányait a kolozsvári Octavian Stroia Mâvșszeti Líceumban kezdte, majd a bukaresti I.L.Caragiale Színház és Filművészeti Egyetem coreográfia szakán folytatta. 1999-től kezdődően különböző performatív és koreográfiai projekteknek köszönhetően hazai és nemzetközi fesztiválok részvevője, a különböző szakmai workshopokon és képzéseken ösztöndíjasként tanulmányozza a balett és mozgás-koordináció elveit és technikáit, megélte az egyalkotós produkciók sajátosságait, részt vesz különböző színházi projektekben, gyakorolja tanári kompetenciáit az egyetemi oktatói tevékenysége során, miközben művészként folyamatosan megkérdőjelezi a jelen minden egyes pillanatát.
+++
„Move your body”
A „Move your body” workshop-on a résztvevők a táncpartnerhez való kapcsolódásra koncentrálnak, a kontakt-tánc technikáit felhasználva. Az érzékek kapcsolódása által válik a tánc harmóniává. Olyan technikákkal dolgoznak, amelyek segítségével tudatosítható a testsúly, és viszonyítható az mások testsúlyához. Hangulati témák segítségével értelmet kapnak a mozdulatok, hisz a tánc legfontosabb eleme maga az intenció. Egyedül táncolni olyan, mintha te lennél a saját magad partnere, ezért úgy a legegyszerűbb megtanulni egyedül táncolni, ha egy másik ember testével együtt táncolsz.
Arcadie Rusu koreográfus, táncos és aLINOTIP Független Koreográfiai Központ igazgatója. A „Mind Control” előadásával a bukaresti színiakadémia (UNATC) végzős hallgatóinak gáláján a legjobb táncelőadás díját nyerte el. 2007-től a Gigi Căciuleanu Romanian Dance Company tagja, táncol a Gigi Căciuleanu által jegyzett „La folia", „D'ale Noastre” și „Oui Ba Da” produkciókban. Részt veszAlex Levinsky, Carolin Carson és Ziya Azazi Masterclass képzéseiken. Ötletgazdája, rendezője, dramaturgja és koreográfusa a „Working progress Eli 12”, „World Cityzen”, „Hunted Devotion”, „Nesomn”, „Crazy Stories in The City” și „Promised Land” előadásoknak.
