„lorgennale – home festival” az ,,L1danceFest” Nemzetközi Kortárs Táncfesztiválon

lorgennale - home festival az ,,L1danceFest Nemzetkozi Kortars Tancfesztivalon

„lorgennale – home festival” a budapesti ,,L1 danceFest” Nemzetközi Kortárs Táncfesztiválon

2018. szeptember 8 - 9 között a 17. budapesti ,,L1danceFest” Nemzetközi Kortárs Táncfesztivál különálló szekciójaként, Jean–Lorin Sterian román művész bemutatta a „lorgennale – a home festival” projektjét.

A „lorgennale – a home festival” egy olyan vándorprojekt, amelynek eseményeit magánházak és lakások fogadják be. Az projektet először 2016-ban Zágrábban mutatták be, a majd 2017-ben Stuttgartban, harmadik alkalommal pedig Budapesti magánlakások adtak otthont a minifesztivált képező performanszoknak. A szervezők szándéka a lakások belső terének kulturális rehabilitációja, miközben a művészi kísérleteiket úgymond „háziasították”, lehetőséget teremtve ezáltal arra, hogy a közönség családias hangulatban, színpaddá átalakított nappalikban éljen át egy-egy emlékezetes eseményt.

Az L1 Egyesület által rendezett L1danceFest Nemzetközi Kortárs Táncfesztivál a magyarországi kortárs táncművészet egyik kiemelkedő eseménye. Az utóbbi években a fesztivál irányadó nemzetközi rendezvénnyé vált, amely kísérő eseményekkel is fel kívánja kelteni az érdeklődő közönség és a szakma figyelmét. A „lorgennale – a home festival” olyan előadásokat kínál a budapesti közönségnek, mint Jean-Lorin Sterian A fal mögött című társadalmi performansza, Cristian Nanculescu: Se nem fej, se nem írás című előadása, továbbá Simone Rueß németországi, valamint Horváth Ádám Márton és Gál Horváth Bernadett magyarországi művészek előadásai.

Jean-Lorin Sterian művész, performer, író és kutató. 2009-ben mesteri végzettséget szerzett antropológiából a bukaresti SNSPA-n, majd 2015 egy újabb MA diplomát a Bukaresti Egyetem „Társadalom, Multimédia és Színpadi produkciók” képzési programján (CESI). 2016 óta az SNSPA doktori iskoláján – saját kifejezésével élve – a „házi készítésű kultúra” kutatója. Egy antropológiai kötet szerzője, amelyben annak a tapasztalatait járja körül, hogy miként változtatja át előadások számára saját házát köztérré. Számos irodalmi művet írt, 2018-ban pedig megjelenik első verseskötete Home Alone 3 címmel. 2008-ban nyitott ameg a lorgean Színházat, amely Románia első nappaliszoba-színháza, 2014 óta pedig Sterian a HomeFest irányítója.  Kortárstánc ösztöndíjban részesült 2012-ben (DanceWeb, Bécs), 2013-ban (The Gathering, Montemor-o-Novo/Portugália és Fleetstreet, Hamburg), színházi/performansz ösztöndíjban 2016-ban (art Pogon, Zagreb) és 2018-ban (SubScena, Zagreb), társadalomtudományi ösztöndíjban 2016-17-ben (Solitude Schloss Akademie) és irodalmiban pedig 2012-ben (Villa Marguerite Yourcenar, Saint-Jans-Cappel/Franciaország).

Cristian Nanculescu 2007 és 2014 között tagja volt a Gigi Caciuleanu világhírű koreográfus által vezetett bukaresti táncszínházi társulatnak, amely a Bukaresti Nemzeti Színháznak készitett előadásokat, és amelyeket hazai és európai turnékon mutattak be. 2013-tól performansz művészként Alexandra Pirici and Manuel Pelmus kortárs művészekkel közösen lép fel, hosszú időtartamú ún. durational előadásokban. A fesztiválon most látható munkája szerepelt már többek között a berlini HAU-ban (Hebbel Am Ufer), a párizsi Pompidou Központban, a szentpétervári Nemzeti Múzeumban, a Velencei Biennálén, a londoni TATE Modernben, az Eindhoven Van Abbenmuseumban, a kasseli Documentán, a bécsi Kusnthalléban vagy a Bukaresti NemzetiTáncközpontban. 2014 óta független koreográfusként és előadóként is dolgozik a Bukaresti Nemzeti Táncközpontnak.


Az előadásra nem volt klasszikus belépőjegy, viszont arra kértük a regisztrált nézőket, hogy vigyenek magukkal egy tárgyat, ami számukra az otthont jelenti. Ez volt a belépőjük.


A ,,lorgennale – a home festival” programja:

Kurátor: Jean-Lorin Sterian


Se nem fej, se nem írás -Cristian Nanculescu (RO) 2018. szeptember 8., szombat, 14.00 óra

Hagyományos vagy épp nagyon is szabálytalan terekben előadott “fogalmi” duett, amely tartalmi szempontból úgy van tervezve, hogy az én exponálása révén, illetve a néző fantáziájának köszönhetően tévútra terelődik.

A projektet egyedül fejlesztettem és arra tesz kísérletet, hogy megmutassa és egyben megkérdőjelezze mi az, ami adott térben előadásként vagy nem-előadásként fogható fel és hogyan tárjuk fel ezt a tapasztalást. Ennek érdekében kettéválasztottam a teret és vizsgálni kezdtem a performatív és nem-performatív állapotot és jelenlétet. Előadás közben ugyanerre bíztatom a nézőket is. Munkamódszerem lényege, hogy felcímkézek dolgokat, tereket, fogalmakat, és így kezdek el játszani a fent említett két jelenlét közti törékeny állapottal. Hogy tud a test érezni, hogyan lehet egy cselekvést eljátszani, ha megváltoztatjuk az eddigi vagy adunk neki új címkéket? Mi a különbség személyes testünk és annak publikus verziója közt? Hogyan reagál testünk, amikor exponálva van? Képesek vagyunk érezni a különbséget?


BElakik - Simone Rueß (D) - 2018. szeptember 8., szombat, 16.00 óra

Otthonunk karakterét nemcsak a bútorok és berendezési tárgyak adják, hanem a szomszédban lakó barátok, a sarkon álló utcai bódé, ami előtt naponta elmegyünk, vagy az a szokásunk, hogy reggelente Skype-olunk a világ másik felén élő családunkkal. A BElakik c. kiállítás tulajdonképpen egy művészeti kutatási projekt, amely az egyéni életstratégiákat vizsgálja.


Szobahőmérsékleten köt - Gál Horváth Bernadett (HU) – 2018. szeptember 9., vasárnap, 12.00 óra

Közreműködők: Gál Horváth Bernadett, Antal Malvina

Valami, ami már rég nem az, aminek indult. Az ezerkilencszázas évek elejét írjuk, adott egy fűző, egy féltő nagymama, a mindent felforgató erotika, a vágy, a birtoklás, valami végzetes, valami igazi. Vagy? Valami, ami megköt, mint a gipsz, nem is gipsz, cement… vagy beton. Valami, amihez ragaszkodsz. Pedig valójában egyszerű az oldás. Csak ki kell nézni a szoba ablakán. Ha kell, háromszor egymás után.


Hermit (live) - Horváth Ádám Márton (HU) -2018. szeptember 9., vasárnap, 14.00 óra

„Szobazenész”-ként ritkán zenélek élőben, inkább egyfajta remeteként szoktam otthon molyolni. Most ismét ennek a remeteségnek a határait fogom feszegetni korábbi munkák elemeiből építkezve.


A fal mögött - Jean-Lorin STERIAN (RO)– 2018. szeptember 9., vasárnap, 16.00 óra

Performatív tudományos előadás

Az otthon levegőjének atmoszférája egy olyan plusz, amely meghatározó hatással van a nézőközönség összetételére, egy-egy darab látogatottságára és az esemény tartalmára egyaránt. Házilag előállított kultúra esetében minden esemény, legyen az performansz, kiállítás, színházi darab vagy bármi más, közvetlenül a szervezők-bentlakók hangulatától, energiájától és motivációjától függ a végeredmény. Mivel ezek az események általában non-profit formában valósulnak meg, erőteljesen függenek a rendelkezésre álló pénzügyi forrásoktól. Az általam megalkotott „házi készítésű kultúra” kifejezés hivatott magába foglalni minden olyan művészeti és kulturális manifesztációt, amelyek otthoni környezetben valósulnak meg. A „házi készítésű kultúra” együttműködést jelent művészet és otthon, művészek, házigazdák és nézők között. A háziasított „dobozban, amely egyben emberek által belakott tér is, a nézők performatív akciókat néznek végig. Azonban akkor tud csak igazán működni, ha megtörténik a valódi egymásra találás egyrészt művész és közönség között (a házigazda szerzvezése segítségével), másrészt indirekt módon az akció helyszínéül felajánlott lakáson keresztül. „Házi készítésű kultúra” az, ami ezekből a gyümölcsöző találkozásokból születik, nem más, mint az otthoni környezet inspirálta élő produktum.

http://www.l1.hu/hu/node/1898