
„lorgennale – home festival” a budapesti ,,L1 danceFest” Nemzetközi Kortárs Táncfesztiválon
2018. szeptember 8 - 9 között a 17. budapesti ,,L1danceFest” Nemzetközi Kortárs Táncfesztivál különálló szekciójaként, Jean–Lorin Sterian román művész bemutatta a „lorgennale – a home festival” projektjét.
A „lorgennale – a home festival” egy olyan vándorprojekt, amelynek eseményeit magánházak és lakások fogadják be. Az projektet először 2016-ban Zágrábban mutatták be, a majd 2017-ben Stuttgartban, harmadik alkalommal pedig Budapesti magánlakások adtak otthont a minifesztivált képező performanszoknak. A szervezők szándéka a lakások belső terének kulturális rehabilitációja, miközben a művészi kísérleteiket úgymond „háziasították”, lehetőséget teremtve ezáltal arra, hogy a közönség családias hangulatban, színpaddá átalakított nappalikban éljen át egy-egy emlékezetes eseményt.
Az L1 Egyesület által rendezett L1danceFest Nemzetközi Kortárs Táncfesztivál a magyarországi kortárs táncművészet egyik kiemelkedő eseménye. Az utóbbi években a fesztivál irányadó nemzetközi rendezvénnyé vált, amely kísérő eseményekkel is fel kívánja kelteni az érdeklődő közönség és a szakma figyelmét. A „lorgennale – a home festival” olyan előadásokat kínál a budapesti közönségnek, mint Jean-Lorin Sterian A fal mögött című társadalmi performansza, Cristian Nanculescu: Se nem fej, se nem írás című előadása, továbbá Simone Rueß németországi, valamint Horváth Ádám Márton és Gál Horváth Bernadett magyarországi művészek előadásai.
Jean-Lorin Sterian művész, performer, író és kutató. 2009-ben mesteri végzettséget szerzett antropológiából a bukaresti SNSPA-n, majd 2015 egy újabb MA diplomát a Bukaresti Egyetem „Társadalom, Multimédia és Színpadi produkciók” képzési programján (CESI). 2016 óta az SNSPA doktori iskoláján – saját kifejezésével élve – a „házi készítésű kultúra” kutatója. Egy antropológiai kötet szerzője, amelyben annak a tapasztalatait járja körül, hogy miként változtatja át előadások számára saját házát köztérré. Számos irodalmi művet írt, 2018-ban pedig megjelenik első verseskötete Home Alone 3 címmel. 2008-ban nyitott ameg a lorgean Színházat, amely Románia első nappaliszoba-színháza, 2014 óta pedig Sterian a HomeFest irányítója. Kortárstánc ösztöndíjban részesült 2012-ben (DanceWeb, Bécs), 2013-ban (The Gathering, Montemor-o-Novo/Portugália és Fleetstreet, Hamburg), színházi/performansz ösztöndíjban 2016-ban (art Pogon, Zagreb) és 2018-ban (SubScena, Zagreb), társadalomtudományi ösztöndíjban 2016-17-ben (Solitude Schloss Akademie) és irodalmiban pedig 2012-ben (Villa Marguerite Yourcenar, Saint-Jans-Cappel/Franciaország).
Cristian
Nanculescu 2007 és 2014 között tagja volt a Gigi Caciuleanu világhírű koreográfus által vezetett bukaresti táncszínházi társulatnak, amely a Bukaresti Nemzeti Színháznak készitett előadásokat, és amelyeket hazai és
európai turnékon mutattak be. 2013-tól performansz művészként Alexandra
Pirici and Manuel Pelmus kortárs művészekkel közösen lép fel, hosszú időtartamú ún.
durational előadásokban. A fesztiválon most látható munkája szerepelt már
többek között a berlini HAU-ban (Hebbel Am Ufer), a párizsi Pompidou
Központban, a szentpétervári Nemzeti Múzeumban, a Velencei Biennálén, a londoni
TATE Modernben, az Eindhoven Van Abbenmuseumban, a kasseli Documentán, a bécsi
Kusnthalléban vagy a Bukaresti NemzetiTáncközpontban. 2014 óta független
koreográfusként és előadóként is dolgozik a Bukaresti Nemzeti Táncközpontnak.
Az előadásra nem volt klasszikus belépőjegy, viszont arra kértük a regisztrált nézőket, hogy vigyenek magukkal egy tárgyat, ami számukra az otthont jelenti. Ez volt a belépőjük.
A ,,lorgennale – a home festival” programja:
Kurátor: Jean-Lorin Sterian
Se nem fej, se nem írás -Cristian Nanculescu (RO) - 2018. szeptember 8., szombat, 14.00 óra
Hagyományos vagy épp nagyon is szabálytalan terekben előadott “fogalmi” duett, amely tartalmi szempontból úgy van tervezve, hogy az én exponálása révén, illetve a néző fantáziájának köszönhetően tévútra terelődik.
A projektet egyedül fejlesztettem és arra tesz kísérletet, hogy megmutassa és egyben megkérdőjelezze mi az, ami adott térben előadásként vagy nem-előadásként fogható fel és hogyan tárjuk fel ezt a tapasztalást. Ennek érdekében kettéválasztottam a teret és vizsgálni kezdtem a performatív és nem-performatív állapotot és jelenlétet. Előadás közben ugyanerre bíztatom a nézőket is. Munkamódszerem lényege, hogy felcímkézek dolgokat, tereket, fogalmakat, és így kezdek el játszani a fent említett két jelenlét közti törékeny állapottal. Hogy tud a test érezni, hogyan lehet egy cselekvést eljátszani, ha megváltoztatjuk az eddigi vagy adunk neki új címkéket? Mi a különbség személyes testünk és annak publikus verziója közt? Hogyan reagál testünk, amikor exponálva van? Képesek vagyunk érezni a különbséget?
BElakik - Simone Rueß (D) - 2018. szeptember 8., szombat, 16.00 óra
Otthonunk karakterét nemcsak a bútorok és berendezési tárgyak adják, hanem a szomszédban lakó barátok, a sarkon álló utcai bódé, ami előtt naponta elmegyünk, vagy az a szokásunk, hogy reggelente Skype-olunk a világ másik felén élő családunkkal. A BElakik c. kiállítás tulajdonképpen egy művészeti kutatási projekt, amely az egyéni életstratégiákat vizsgálja.
Szobahőmérsékleten köt - Gál Horváth Bernadett (HU) – 2018. szeptember 9., vasárnap, 12.00 óra
Közreműködők: Gál Horváth Bernadett, Antal Malvina
Valami, ami már rég nem az, aminek indult. Az ezerkilencszázas évek elejét írjuk, adott egy fűző, egy féltő nagymama, a mindent felforgató erotika, a vágy, a birtoklás, valami végzetes, valami igazi. Vagy? Valami, ami megköt, mint a gipsz, nem is gipsz, cement… vagy beton. Valami, amihez ragaszkodsz. Pedig valójában egyszerű az oldás. Csak ki kell nézni a szoba ablakán. Ha kell, háromszor egymás után.
Hermit (live) - Horváth Ádám Márton (HU) -2018. szeptember 9., vasárnap, 14.00 óra
„Szobazenész”-ként ritkán zenélek élőben, inkább egyfajta remeteként szoktam otthon molyolni. Most ismét ennek a remeteségnek a határait fogom feszegetni korábbi munkák elemeiből építkezve.
A fal mögött - Jean-Lorin STERIAN (RO)– 2018. szeptember 9., vasárnap, 16.00 óra
Performatív tudományos előadás
Az otthon levegőjének atmoszférája egy olyan plusz, amely meghatározó hatással van a nézőközönség összetételére, egy-egy darab látogatottságára és az esemény tartalmára egyaránt. Házilag előállított kultúra esetében minden esemény, legyen az performansz, kiállítás, színházi darab vagy bármi más, közvetlenül a szervezők-bentlakók hangulatától, energiájától és motivációjától függ a végeredmény. Mivel ezek az események általában non-profit formában valósulnak meg, erőteljesen függenek a rendelkezésre álló pénzügyi forrásoktól. Az általam megalkotott „házi készítésű kultúra” kifejezés hivatott magába foglalni minden olyan művészeti és kulturális manifesztációt, amelyek otthoni környezetben valósulnak meg. A „házi készítésű kultúra” együttműködést jelent művészet és otthon, művészek, házigazdák és nézők között. A háziasított „dobozban, amely egyben emberek által belakott tér is, a nézők performatív akciókat néznek végig. Azonban akkor tud csak igazán működni, ha megtörténik a valódi egymásra találás egyrészt művész és közönség között (a házigazda szerzvezése segítségével), másrészt indirekt módon az akció helyszínéül felajánlott lakáson keresztül. „Házi készítésű kultúra” az, ami ezekből a gyümölcsöző találkozásokból születik, nem más, mint az otthoni környezet inspirálta élő produktum.