La cea de-a unsprezecea ediţie a Festivalului Internațional de Cinema Independent IndieLisboa, care se va desfășura între 24 aprilie și 4 mai 2014, cinematografia românească va fi reprezentată de trei producţii: scurtmetrajul O umbră de nor de Radu Jude și lungmetrajul Al doilea joc de Corneliu Porumboiu au fost selecționate pentru secțiunea Observatório, dedicată cineaștilor consacrați, iar scurtmetrajul Rio 2016 de Bianca Rotaru va fi prezent în secțiunea de concurs dedicată documentarelor, Pulsar do Mundo. La invitația organizatorilor festivalului IndieLisboa 2014, și cu susținere din partea ICR Lisabona, la actuala ediție vor participa Ioana Draghici, producătorul executiv al scurtmetrajului O umbră de nor, Răzvan Alexandru Ilinca, monteurul scurtmetrajului Rio 2016 și jurnalista și criticul de film Iulia Blaga.
O umbră de nor (2013, 27')Regia: Radu Jude
Cu: Alexandru Dabija
Într-o zi toridă de vară bucureșteană, preotul Florin Florescu este chemat la căpătâiul unei muribunde pentru a-i spune o rugăciune.
„Sunt numeroase sensuri posibile care pot fi găsite în acest film. Poate că cel mai important este exprimat într-un fragment din rugăciunea rostită de personajul principal: "Ticăloasa mea viață ca un somn a trecut, ca o umbră de nor...“ - Notă regizorală
Rio 2016 (2013, 28')Regia: Bianca Rotaru
Filmul Rio 2016 prezintă o altfel de copilărie. Două gimnaste, Teodora şi Andreea, în vârstă de 13 şi 11 ani, se antrenează pentru a intra în lotul naţional de gimnastică. O poveste despre ambiţie şi visuri, despre bătălia cu sinele. Întrebarea este: cine va merge la Rio?
Al doilea joc (2014, 97')Regia: Corneliu Porumboiu
Cu: Adrian Porumboiu, Corneliu Porumboiu
Selectat în secţiunea Forum a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin de anul acesta, documentarul are o formă neconvenţională: împreună cu tatăl său, regizorul urmăreşte un vechi meci de fotbal înregistrat pe o casetă VHS. Tatăl a fost atunci arbitrul meciului. Între cei doi se naşte o discuţie, care trece peste tema fotbalului, ajungând la politică, represiuni şi amintiri.
Data şi locul proiecţiilor:
Al doilea joc de Corneliu Porumboiu (Observatório)25 aprilie, 19h15 (Cinema Campo Pequeno, sala 3)
1 mai, 19h15 (Cinema Campo Pequeno, sala 3)
2 mai, 23h55 (Cinema Campo Pequeno, sala 3)
O umbră de nor de Radu Jude (Observatório)2 mai, 19h00 (Culturgest - Pequeno Auditório)
4 mai, 14h30 (Culturgest - Pequeno Auditório)
Rio 2016 de Bianca Rotaru (Pulsar do Mundo)
26 aprilie, 18h45 (Cinema São Jorge, sala 3)
29 aprilie, (Cinema São Jorge, sala 3)
Preţ bilet normal: 4€
Preţ bilet redus: 3,5€