George Enescu zeneszerző halálának 70. évfordulója alkalmából a Budapesti Román Kulturális Intézet és Románia Magyarországi Nagykövetsége egy új rendezvénysorozatot szervez, melynek célja, hogy a nagyközönség elmélyedhessen az egyik legjelentősebb román alkotó zenei világában.
A rendezvényekre 2025. május 13–14-én kerül sor, és kiváló alkalmat biztosítanak arra, hogy a nagy zeneszerző művészi örökségét és az egyetemes klasszikus zenére gyakorolt mélyreható hatását egyaránt bemutassák.
A rendezvénysorozat május 13-án 18.00 órakor kezdődik a George Enescu Franciaországban című kiállítás megnyitójával, amelyet a a bukaresti George Enescu Nemzeti Múzeum bocsátott a budapesti RKI és a Román Nagykövetség rendelkezésére. A román zeneszerző személyiségére és életére fókuszáló kiállítás végigdokumentálja Enescu franciaországi alkotói korszakát és sorsfordító eseményeit. A kiállítás 2025. szeptember 15-ig lesz látogatható.
A kiállításmegnyitó után az RKI székházában Ștefan Doniga zongoraművész és Diana Jipa hegedűművész George Enescu, Constantin C. Nottara és Bartók Béla műveit adják elő egy rövid koncert keretében.
A korlátozott férőhelyre tekintettel, a rendezvényen való részvétel meghívóhoz kötött.
Ștefan Doniga és Diana Jipa második koncertje május 14-én 19.00 órakor lesz a Régi Zeneakadémián (1064 Bp., Vörösmarty utca 35.), a műsoron az alábbi művek hangzanak el: George Enescu Impromptu Concertant hegedűre és zongorára, Tarantella hegedűre és zongorára, Ballada hegedűre és zongorára; Constantin C. Nottara Siciliana hegedűre és zongorára; Ulpiu Vlad Enesciana szólóhegedűre; Remus Georgescu Toccata a második szvitből zongorára; Gabriel Faure Románc hegedűre és zongorára;Adrian Iorgulescu Kettős párbaj hegedűre és zongorára és Dan Dediu Sárkány a Mitológiai bestiárium szvitből.
A koncertre a belépés ingyenes, a rendelkezésre álló helyek függvényében.
Ștefan Doniga napjaink egyik legaktívabb és legelismertebb romániai zenésze, koncertfellépések mellett egy többszörösen díjazott színházi zeneszerző, operaelőadások technikai rendezője, színházi és balett-előadások forgatókönyvírója (a 2012–13-as és 2015–16-os évadban két önálló darabját is bemutatta a Bukaresti Operettszínház), mindezen túl tematikus szakkönyvek kiadója és fordítója, konferenciákon vesz részt és nyilvános előadásokat tart. Az ostravai Janáček Filharmonikus Zenekarral és David Porcelijn karmesterrel elsőként rögzítette Sergei Bortkiewicz Második és Harmadik zongorakoncertjét amely a Holland Zenei Intézet gondozásában jelent meg.
Diana Jipa alig tíz évesen debütált a Brassói Filharmonikus Zenekarral, az évek során a romániai koncerttermek egyik állandó előadója lett lett, illetve számos külföldi koncerten is fellépett (Anglia, Belgium, Csehország, Dél Korea, Kuba, Görögország, Németország, Írország, Olaszország, Mexikó, Norvégia, Hollandia, Lengyelország, Oroszország). 2025-ben Románia és Bulgária Európai Unióhoz való csatlakozása alkalmából ő képviselte Romániát az aláírási szerződést követő koncerten. Diana Jipa a zenei fesztiválok egyik gyakori fellépője, többek közt részt vett a 18. George Enescu, Nemzetközi Fesztiválon, vagy a Jászvásári Filharmonikusokkal a genovai 7. Paganiniana Fesztiválon. 2014-ben egy zene és csúcstechnológia összefonódását vizsgáló kutatásban a hiperhegedű (iperviolino, hyperviolin) lehetőségeit mutatta be egy koncert keretében.
A Régi Zeneakadémia a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyik tere, ebben az épületben folyik az egyházzenei képzés, az orgona, csembaló stúdiumok, a kamarazene, illetve vonós- és gitárórák egy része. Az épület Kamaraterme egy népszerű koncert- és előadóhelyszín, ahonnan közvetlen ajtó nyílik Liszt Ferenc utolsó pesti lakásának ma múzeumként látogatható szobáiba.