

Lipatti Between Worlds – kiállítás a Budapesti Román Kulturális Intézet szervezésében
2017 március 20-án, 19.00 órakor, a Budapesti Román Kulturális Intézet székházában nyílt a Lipatti Between Worlds című kiállítás Monica Isăcescu muzikológus jelenlétében.
A kiállításon Dinu Lipatti (1917–1950) mindeddig kiadatlan fényképeit lehet megtekinteni. A fekete-fehér fényképek, mintegy kirakósjáték darabjaiként, felelevenítik azt az világot, családi és baráti közeget, amelyben Dinu Lipatti zongoraművész és zeneszerző élete és munkássága formálódott és kiteljesedett. Az üvegnegatívokon megőrzött képeket a bukaresti Mráz Ferenc Fényköltészeti Iskola dolgozta fel technikai és művészeti szempontból.
Dinu Lipatti zongoraművész és zeneszerző meghatározó alakja a román, valamint a nemzetközi zongoraművészetnek. Közvetlenül azután, hogy 1934-ben felvételt nyert a Bukaresti Konzervatóriumba, részt vett a Bécsben rendezett nemzetközi zongoraversenyen. Bár előadásával lenyűgözte a hallgatóságot, mégis csak a második díjjal jutalmazták. Ennek hatására a zsűri egyik tagja, Alfred Cortot, a hírneves francia zongorista lemondott tagságáról, sőt, meghívta Lipattit, hogy a párizsi École Nationale de Musique-ben folytassa zongoratanulmányait. Olyan mesterek mellett tanulhatott, mint Paul Dukas és Nadia Boulanger, a vezénylés művészetét pedig Charles Munch mellett sajátította el.
Lipatti mindig is a technika és a kézügyesség megszállottja volt, örökösen a pontosságot, tökéletességet kereste, folyamatosan meg akarta örökíteni a való- és képzeletbeli világot. „Dinu már gyerekkorában kiváló fényképész volt, kimerítő aprólékossággal dolgozott a nyomatain, állandóan a szakboltokba járt, és egy hatalmas háromlábakból, lámpákból, fejtakarókból, sókból és savakból álló arzenált halmozott fel az évek során. Aztán egy adott pillanatban, valamikor 1930–31 környékén, hirtelen kedve támadt rádiókészülékeket készíteni” – meséli a művész testvére, Valentin Lipatti a Povernei utca 23. és a Csapongó jegyzetek című kötetekben.
2010-ben a Mráz Ferenc Fényköltészeti Iskola oktatói Mráz Ferenc és Ilinca Gyuri jelentősen hozzájárultak a hagyatékban maradt 28 diapozitív megmentésében, amely Dinu Lipatti fotóművészeti érdeklődésének termése. Az állomány 17 darab 9×12 cm-es celluloid negatívból és 11 6×9 cm-es üvegnegatívból állt. A reprodukciók nagy felbontású digitális készülékkel történt átvilágítással készültek.
„Dinu Lipatti érzékenysége, zongoraművészi kifinomultsága – a tudatalatti sajátos játékaként – visszaköszön abban a módban is ahogyan fényképezett. Tudatalattija elképesztő hatékonysággal működött, ily módon az első pillantásra mindössze egy családi fényképnek tűnő darab hirtelen átváltozik egy végtelen expresszivitást és melegséget sugárzó csoportképpé.” (Mráz Ferenc és Ilinca Gyuri – forrás: www.dinulipatti.org)
A Lipatti Between Worlds kiállítás partnerei: Opus Egyesület, Mráz Ferenc Fényköltészeti Iskola, Radio România Muzical. Médiapartner: www.dinulipatti.org.
A kiállításmegnyitót a „Lipatti – Szonáta egy jó emberhez” című dokumentumfilm vetítése követte. A film megható képet fest a zeneszerző, előadóművész és pedagógus Dinu Constantin Lipattiról. A film a Román Televízió archívumának anyagait is felhasználva, olyan emlékezetes pillanatokban bővelkedik, mint például Florica Musicescu interjúja Nadia Boulanger-el vagy Lipatti életrajzíróinak, Grigore Bărgăuanu és Dragoş Tănăsescu beszélgetése Yehudi Menuhinnal.
A rendezvény azon eseménysorhoz kapcsolódik, amelyet a Budapesti Román Kulturális Intézet 2017-ben Dinu Lipatti születésének centenáriuma kapcsán szervez.
A kiállítás 2017 március 21. – április 17. között látogatható, 10.00–13.00 és 14.00–17.30 között.