
2022. június 14-én, kedden 19.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet székházában megnyílt a Művészet és anatómia – Rokonsági viszonyok. Constantin Brâncuși – Barcsay Jenő című kiállítás.
A projekt és páros kiállítás alapötlete, hogy miképpen lehet forrásként használni a művészetek területén végzett tudományos igényű kutatásokat, valamint milyen mélységeket tár fel a művészeti anatómia mélyreható tanulmányozása. A nagy művészek saját műhelyeikben végzett „laboratóriumi” kutatásai egyben hiteles műalkotásokat is szülnek.
Constantin Brâncuși 1876. február 19-én született a Gorj megyei Hobițán, és 1957. március 16-án halt meg Párizsban. Brâncuși mára egy nemzetközileg is általánosan elismert személyiség, aki jelentősen hozzájárult a kortárs szobrászat nyelvének és plasztikai látásmódjának megújításához. 1902-ben végzett a bukaresti Képzőművészeti Iskolában, ahol szobrászatot tanult. Élete során számos díjjal ismerték el munkásságát. Klasszikus stílusú fiatalkori művei is jelentősek, közülük is kiemelkedik a Vitellius mellszobra, a Laokoon fejtanulmány, valamint az Ekorsé.
Barcsay Jenő egy erdélyi fejedelmi család késői leszármazottja, középiskolai tanulmányait Kolozsváron végezte. Tanítói és kántori oklevelet szerzett. 1924-ben végzett a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, majd 1945-ben Krocsák Emil ajánlására Szőnyi István meghívta a Képzőművészeti Főiskolára, ahol az anatómia és a szemléleti látszattan tanára lett. Barcsay 1953-ban megbízást kapott egy anatómiai tankönyv megírására. Ez lett híres Művészeti anatómia, amellyel elnyerte az „Év legszebb könyve” címet, valamint munkáját Kossuth-díjjal is jutalmazták; a könyvet később számos nyelvre lefordították, valamint oktatási intézményekben tankönyvként használják.
A kiállítás és projekt célja a tudomány a nevelés és a művészet szoros kapcsolatának népszerűsítése, amelyet a neves román szobrászművész Constantin Brâncuși, valamint a híres képzőművész-illusztrátor Barcsay Jenő munkái egyaránt kiválóan illusztrálnak.
A tükör-kiállítás egyszerre mutatja be Barcsay és Brâncuși műveit, valamint ritkán vagy alig látott képeket is bemutat a Craiovai Képzőművészeti Múzeum gyűjteményéből. A kiállításon megcsodálhatjuk Barcsay könyvének különböző nyelvű variánsait, valamint Brâncuși Ekorséjáról készült fotográfiát is.
Az Ekorsé egy gipszből készült 177 × 52 ×32 cm méretű egészalakos anatómiai tanulmány, amelyet Brâncuși 1900–1902 között készített a kor híres orvosa, dr. Dimitrie Gerota gondos vezetése mellett.
A kiállítás kurátorai Cătălin Davidescu művészetkritikus a Craiovai Képzőművészeti Múzeum képviselője, valamint Feledy Balázs művészettörténész a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány képviselője.
A kiállítás 2022. július 9-éig látogatható.