Román írók mutatják be könyveiket, és közönségtalálkozókon, kerekasztal-beszélgetéseken vesznek részt a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, 2024. szeptember 26. és 29. között a Millenáris központban, a Budapesti Román Kulturális Intézet és a román Kulturális Minisztérium közös szervezésében.
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál rendkívüli lehetőséget kínál a román kultúra, különösen a kortárs irodalom megismertetése a magyarországi közönséggel, és nem utolsó sorban a szakmabeliek körében és a magyar médiában is, hozzájárulván Románia és a román alkotók népszerűsítéséhez. Az idei kiadás vendégei Gabriela Adameșteanu, Adrian Alui Gheorghe, Aura Christi és Iulian Ciocan szerzők, valamint Koszta Gabriella, Balázs F. Attila és András Orsolya műfordítók. Az írókkal beszélget: Szabó T. Anna, Nyáry Krisztián, Sz. Bíró Zoltán, Szonda Szabolcs, Livia Stoia és Kertész Edina.
Vasárnap, szeptember 29-én, 10.00 órakor a Románia standján bemutatják a kortárs román szerzők magyar nyelven kiadott katalógusát, és a Kulturális Minisztérium valamint Budapesti Román Kulturális Intézet Románia 2025-ben esedékes díszvendégi programjának terveit.
Részletes program:
SZEPTEMBER 26., CSÜTÖRTÖK
12.00–13.00 Románia standja
Aura Christi: Zord kertek (Grădini austere, Ab Art Kiadó, 2022) című verseskötetének bemutatója
Résztvevők: Aura Christi (költő), Balázs F. Attila (a kötet fordítója).
SZEPTEMBER 27., PÉNTEK
15.00–16.00 Európa Pont, I. emelet
Beszélgetés Iulian Ciocan: És reggel jönnek az oroszok (Iar dimineață vor veni rușii, Athenaeum Kiadó, 2024) és Mihail Zigar: Az Ukrajna lerohanásáig vezető út (Athenaeum Kiadó, 2024) kötetek kapcsán
Résztvevők: Iulian Ciocan (szerző), Sz. Bíró Zoltán (történész, ruszista)
Moderátor: Nyáry Krisztián
Az Athenaeum Kiadóval közösen szervezett esemény.
16.00–16.30 Líra standja
Iulian Ciocan dedikál
16.30–18.00 Európa Pont, Társalgó
Európai irodalmi találkozó: Kelet–nyugati átjáró – 35 évvel 1989 után (kerekasztal)
Résztvevők: Gabriela Adameşteanu (Románia), Ákos Doma (Németország/Magyarország),
Ingo Schulze (Németország), Bán Zsófia (Magyarország)
Moderátor: Barna Imre
SZEPTEMBER 28., SZOMBAT
11.00–12.00 Románia standja
Könyvbemutató - Iulian Ciocan: És reggel jönnek az oroszok (Iar dimineață vor veni rușii), Athenaeum
Kiadó, 2024
Résztvevők: Iulian Ciocan (szerző), Koszta Gabriella (a kötet fordítója), Livia Stoia (irodalmi ügynök), Kertész Edina (szerkesztő)
Moderátor: Szonda Szabolcs
12.00–13.00 Európa Pont, Társalgó
Kettős könyvbemutató: Gabriela Adameşteanu: A Trevi-kút (Fontana di Trevi), Vince Kiadó, 2023 és Távoli hangok (Voci la distanță), Vince Kiadó, 2024.
Résztvevők: Gabriela Adameşteanu (író), Szabó T. Anna (író), Koszta Gabriella (a kötetek fordítója).
A Vince Kiadóval közösen szervezett esemény.
15.00–16.00 Románia standja
Könyvbemutató: Adrian Alui Gheorghe: A nyom (Urma), Bookart és Kalligram Kiadó, 2023
Résztvevők: Adrian Alui Gheorghe (szerző), Koszta Gabriella (műfordító)
Moderátor: Szonda Szabolcs
SZEPTEMBER 29., VASÁRNAP
10.00–11.00 Románia standja
„Reggeli Románia standjánál” - Románia a 2025-ös, 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége.
A kortárs román írók magyarra fordított katalógusának bemutatása. Bemutatják a Román Kulturális Intézet fordítási programjait. A szerzők és szövegek kiválasztása Bogdan Crețu irodalomkritikus munkája. Bemutatják továbbá a Kulturális Minisztérium és a budapesti ICR szándékait a 2025-ös évi programról, amikor Románia a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lesz.
Támogató: Aqua Carpatica
Meghívott román írók és fordítóik:
Adrian Alui Gheorghe, költő, prózaíró, esszéista; 1958. július 6-án született a Neamţ megyei Grumăzești-en; 2004-ben a bölcsészettudományok doktora. 2001-ben az Îngerul căzut (Bukott angyal) című verseskötetével, 2015-ben pedig a Laika (Lajka) című regényével elnyerte a Román Írószövetség díját. Egyéb díjai: A balkáni költők Balcanica-díja, 2010 Brăila; Liviu Rebreanu prózadíj, 2017 Beszterce; Alanyai Költészeti Találkozó babérkoszorúja, 2023, Törökország. 2000-ben az Román Elnöki Hivatal Kulturális Érdemrend Lovagkereszttel, 2010-ben pedig Kulturális Érdemrend Tisztikereszttel ismerte el munkásságát.
Aura Christi (Románia, Moldvai Köztársaság), költő, író, esszéista, szerkesztő, a Román Akadémia díjazottja. Több, mint hatvan kötete jelent meg Romániában és külföldön (versek, regények, esszék). Verseit tizennyolc nyelvre fordították. Több, mint húsz hazai és nemzetközi díj birtokosa. A Contemporanul. Idea Europeană című folyóirat főszerkesztője, amely a Román Akadémia égisze alatt jelenik meg.
Iulian Ciocan 1968. április 6-án született Kisinyovban. Író, publicista, irodalomkritikus. 2011-ben vendége volt a New York-i PEN World Voices fesztiválnak, 2016-ban az Amsterdami Irodalom Éjszakájának, 2023-ban az olaszországi Vicino Lontano Nemzetközi Irodalmi Fesztiválnak. 2024 áprilisában a francia-német ARTE TV dokumentumfilmet készített Iulian Ciocan francia nyelven megjelent regényeiről.
Gabriela Adameșteanu (sz. 1942) próza- és újságíró, esszéista, az egyik legismertebb román szerző. 1999 és 2004 között alelnöke, majd elnöke volt a Román PEN Clubnak, Franciaország kormánya 2013-ban a Chevalier de L’Ordre des Arts et des Lettres kitüntetésben részesítette. A Hangok a távolból a szerző olyan kulcstémáinak fonalát veszi fel újra, mint a női lét, a betegség, a kivándorlás vagy a magány; ezek a történelem és a személyes történetek feszültségében szövődnek össze.