Román írók mutatják be könyveiket, és közönségtalálkozókon, kerekasztal-beszélgetéseken vesznek részt a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, 2024. szeptember 26. és 29. között a Millenáris központban, a Budapesti Román Kulturális Intézet és a román Kulturális Minisztérium közös szervezésében.
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál rendkívüli lehetőséget kínál a román kultúra, különösen a kortárs irodalom megismertetése a magyarországi közönséggel, és nem utolsó sorban a szakmabeliek körében és a magyar médiában is, hozzájárulván Románia és a román alkotók népszerűsítéséhez. Az idei kiadás vendégei Gabriela Adameșteanu, Adrian Alui Gheorghe, Aura Christi és Iulian Ciocanszerzők, valamint Koszta Gabriella, Balázs F. Attila és András Orsolya műfordítók. Az írókkal beszélget: Szabó T. Anna, Nyáry Krisztián, Sz. Bíró Zoltán, Szonda Szabolcs, Livia Stoia és Kertész Edina.
Vasárnap, szeptember 29-én, 10.00 órakor a Románia standján bemutatják a kortárs román szerzők magyar nyelven kiadott katalógusát, és a Kulturális Minisztérium valamint Budapesti Román Kulturális Intézet Románia 2025-ben esedékes díszvendégi programjának terveit.
Részletes program:
SZEPTEMBER 26., CSÜTÖRTÖK
12.00–13.00 Románia standja
Aura Christi: Zord kertek (Grădini austere, Ab Art Kiadó, 2022) című verseskötetének bemutatója
Résztvevők: Aura Christi (költő), Balázs F. Attila (a kötet fordítója).
SZEPTEMBER 27., PÉNTEK
15.00–16.00 Európa Pont, I. emelet
Beszélgetés Iulian Ciocan: És reggel jönnek az oroszok (Iar dimineață vor veni rușii, Athenaeum Kiadó, 2024) és Mihail Zigar: Az Ukrajna lerohanásáig vezető út (Athenaeum Kiadó, 2024) kötetek kapcsán
Résztvevők: Iulian Ciocan (szerző), Sz. Bíró Zoltán (történész, ruszista)
Moderátor: Nyáry Krisztián
Az Athenaeum Kiadóval közösen szervezett esemény.
16.00–16.30 Líra standja
Iulian Ciocan dedikál
16.30–18.00 Európa Pont, Társalgó
Európai irodalmi találkozó: Kelet–nyugati átjáró – 35 évvel 1989 után (kerekasztal)
Résztvevők: Gabriela Adameşteanu (Románia), Ákos Doma (Németország/Magyarország),
Ingo Schulze (Németország), Bán Zsófia (Magyarország)
Moderátor: Barna Imre
SZEPTEMBER 28., SZOMBAT
11.00–12.00 Románia standja
Könyvbemutató - Iulian Ciocan: És reggel jönnek az oroszok (Iar dimineață vor veni rușii), Athenaeum
Kiadó, 2024
Résztvevők: Iulian Ciocan (szerző), Koszta Gabriella (a kötet fordítója), Livia Stoia (irodalmi ügynök), Kertész Edina (szerkesztő)
Moderátor: Szonda Szabolcs
12.00–13.00 Európa Pont, Társalgó
Kettős könyvbemutató: Gabriela Adameşteanu: A Trevi-kút (Fontana di Trevi), Vince Kiadó, 2023 és Távoli hangok (Voci la distanță), Vince Kiadó, 2024.
Résztvevők: Gabriela Adameşteanu (író), Szabó T. Anna (író), Koszta Gabriella (a kötetek fordítója).
A Vince Kiadóval közösen szervezett esemény.
15.00–16.00 Románia standja
Könyvbemutató: Adrian Alui Gheorghe: A nyom (Urma), Bookart és Kalligram Kiadó, 2023
Résztvevők: Adrian Alui Gheorghe (szerző), Koszta Gabriella (műfordító)
Moderátor: Szonda Szabolcs
SZEPTEMBER 29., VASÁRNAP
10.00–11.00 Románia standja
„Reggeli Románia standjánál” - Románia a 2025-ös, 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége.
A kortárs román írók magyarra fordított katalógusának bemutatása. Bemutatják a Román Kulturális Intézet fordítási programjait. A szerzők és szövegek kiválasztása Bogdan Crețu irodalomkritikus munkája. Bemutatják továbbá a Kulturális Minisztérium és a budapesti ICR szándékait a 2025-ös évi programról, amikor Románia a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lesz.
*Támogató: Aqua Carpatica
Meghívott román írók és fordítóik:
Adrian Alui Gheorghe, költő, prózaíró, esszéista; 1958. július 6-án született a Neamţ megyei Grumăzești-en; 2004-ben a bölcsészettudományok doktora. 2001-ben az Îngerul căzut (Bukott angyal) című verseskötetével, 2015-ben pedig a Laika (Lajka) című regényével elnyerte a Román Írószövetség díját. Egyéb díjai: A balkáni költők Balcanica-díja, 2010 Brăila; Liviu Rebreanu prózadíj, 2017 Beszterce; Alanyai Költészeti Találkozó babérkoszorúja, 2023, Törökország. 2000-ben az Román Elnöki Hivatal Kulturális Érdemrend Lovagkereszttel, 2010-ben pedig Kulturális Érdemrend Tisztikereszttel ismerte el munkásságát.
Aura Christi (Románia, Moldvai Köztársaság), költő, író, esszéista, szerkesztő, a Román Akadémia díjazottja. Több, mint hatvan kötete jelent meg Romániában és külföldön (versek, regények, esszék). Verseit tizennyolc nyelvre fordították. Több, mint húsz hazai és nemzetközi díj birtokosa. A Contemporanul. Idea Europeană című folyóirat főszerkesztője, amely a Román Akadémia égisze alatt jelenik meg.
Iulian Ciocan 1968. április 6-án született Kisinyovban. Író, publicista, irodalomkritikus. 2011-ben vendége volt a New York-i PEN World Voices fesztiválnak, 2016-ban az Amsterdami Irodalom Éjszakájának, 2023-ban az olaszországi Vicino Lontano Nemzetközi Irodalmi Fesztiválnak. 2024 áprilisában a francia-német ARTE TV dokumentumfilmet készített Iulian Ciocan francia nyelven megjelent regényeiről.
Gabriela Adameșteanu (sz. 1942) próza- és újságíró, esszéista, az egyik legismertebb román szerző. 1999 és 2004 között alelnöke, majd elnöke volt a Román PEN Clubnak, Franciaország kormánya 2013-ban a Chevalier de L’Ordre des Arts et des Lettres kitüntetésben részesítette. A Hangok a távolból a szerző olyan kulcstémáinak fonalát veszi fel újra, mint a női lét, a betegség, a kivándorlás vagy a magány; ezek a történelem és a személyes történetek feszültségében szövődnek össze.