Romániai részvétel a Magyar és román vallásos művészet a középkortól napjainkig című budapesti konferencián

2011. május 26–28. között a Budapesti Román Kulturális Intézet a Francia Intézet és a Magyar Nemzeti Galéria partnereként neves szakembereket hívott meg a Magyar és román vallásos művészet a középkortól napjainkig című konferenciára, amelyen komparatív módon megvizsgálják a két kultúrát, azok fejlődését, a történelmi kapcsolatokat, különös tekintettel Erdélyre. A konferencia helyszíne a Budapesti Francia Intézet székháza (1011 Budapest, Fő utca, 17.)
Előadásokat tartanak: François Boespflug, Philippe Sers, Varga Mátyás, Jékely Zsombor, Marie Lionnet, Sarkadi Nagy Emese, Terdik Szilveszter, Jávor Ann, Szűcs György, Boros Judit, Beke László és Régis Ladous. Romániát Virgil Ciomoş és Radu Preda egyetemi tanárok képviselik, Sorin Dumitrescu festőművész, erre az alkalomra készített filmjét küldi el.
A konferencia vendégei május 27-én látogatást tesznek a Kiscelli Múzeumba, ahol megtekintik a román nemzeti kincsnek minősülő XIX. századi ortodox festett üvegikonokat, valamint a múzeum katakombáit, amelynek falaira Sorin Dumitrescu és a Prolog művészeti csoport tagjai festettek vallásos tematikájú freskókat. A nagyszebeni Astra Múzeum állományát képező ikonokat a román szakemberek mutatják be a konferencia résztvevőinek.

Virgil CIOMOŞ a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem tanára, a Filozófiatörténeti és Logika tanszék vezetője, a Studia Phaenomenologica folyóirat szerkesztőségi tagja, valamit a Román Fenomenológiai Társaság tagja. Franciaországban folytatott dokumentációs és szakirányú kutatásokat, 1999-ben az I. Párizsi Egyetemen a Panthéon-Sorbonne-nak volt meghívott előadója, továbbá Poitiers-i Egyetemen (2000, 2001, 2002, 2005, 2006, 2007), és a Lyoni Egyetemen (2003) oktatott. A Toulouse-i Filozófiai Társaság tagja, illetve a Román Fenomenológiai Társaság alapító tagja és tiszteletbeli elnöke (2000–2004). Művei: Idő és örökkévalóság, Arisztotelész Fizikája IV 10–14. Fenomenológiai megközelítés, Paideia Kiadó, Bukarest, 1998. Lelkiismeret és változás a Tiszta ész kritikájában. A kantianizmus architektonikus perspektívája, Humanitas, Bukarest, 2006. Etre(s) de passage, francia nyelven jelent meg a Zeta-books kiadónál 2009-ben. 2005-ben a francia oktatási miniszter Jacques Lang előterjesztésére Franciaország Miniszterelnöke „Les Palmes Académiques" Lovagrenddel tüntette ki.

Radu PREDA a bukaresti Ortodox Teológián végezte tanulmányait (1991-95), majd Heidelbergben, Párizsban és Rómában járt doktori képzésre. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Ortodox Teológiai Karán szerezte a teológiai tudományok doktora címet. Jelenleg ugyanitt előadótanár, a Romániai Ortodoxiaközi, Felekezetközi és Vallások Közötti Kutatóintézet (INTER) alapító-igazgatója. A Kolozs-Felek-Vádi ortodox érsekség Renaşterea című folyóiratának szerkesztőségi tagja, valamint a brüsszeli központú Ortodox Egyetemi Karok Fórumának tagja. Művei: Jurnal cu Petre Ţuţea (Napló Petre Ţuţeával, Humanitas, Bukarest, 1992), Biserica în Stat - O invitaţie la dezbatere (Egyház az államban – párbeszédkísérlet, Scripta, 1999).
A Magyar és román vallásos művészet a középkortól napjainkig konferencia programja.
Május 26. csütörtök, Francia intézet, 14.00-18.00 Teológia – esztétika Kelet és Nyugat között
14.15 - Virgil CIOMOŞ: A Filioque teológiája és ikonologiája,
14.45 – Sorin DUMITRESCU: Ribiţa, Erdély Metabióniá-ja. A szent és a szakrális: ikonok és vallásos képek,
15.15 - François BOESPFLUG OP: A szentháromság a keleti és a nyugati művészetben. Magyarország, Erdély, Románia,
16.30 - Radu PREDA: Kép és ikon: szimbólum és díszítés között,
17.00 - Philippe SERS: Az ikon szerepe a modernművészet létrejöttében,
17.30 - Mátyás VARGA OSB: Hogyan hatott az ikon és az ikon fogalma a kortárs magyar képzőművészetre?,

Május 27.péntek, Francia intézet,: 9.30 – 12.45 / 14.30 – 18.00 Vallásos művészet Erdélyben a középkor- és kora Újkorban
09.30 - Zsombor JEKELY: Középkori freskók Erdélyben,
10.00 - Marie LIONNET: Katolikus és görög keleti falfestészet Erdélyben,
10.30 - Emese SARKADI NAGY: Erdélyi szárnyasoltárok. Kölcsönhatások a székely és a szász területek között a 16. században,
11.45 - Szilveszter TERDIK: A balázsfalvi görög katolikus Szentháromság székesegyház. Keleti és nyugati befolyás,
12.15 - Anna JÁVOR: „Császári parancsra". Római katolikus templomok barokk díszítése Erdélyben (18. Sz.).
Magyar és román vallásos művészet a jelenkorban
14.30 - Judit BOROS: Vallásos festészet Nagybányán (Ferenczi Károly és köre),
15.00 - György SZŰCS: Messianizmus, utópia és avantgárd Szántó György Sebastianus útja elvégeztetett című regényében,
16.00 - Régis LADOUS: Magyar és roman kortárs vallásos művészet Kelet és Nyugat között,
16.30 - László BEKE: Magyar é roman vallásos művészet.
18.00 -Látogatás a Kiscelli Múzeumba, Román ortodox üvegikonok c. időszeki kiállítás megtekintése

Május 28 szombat (Nemzeti Galéria 10.00-12.00)
10.00: A Nemzeti Galeria a vallásos gyűjteményének megtekintése