August - Anul arhitecturii - Dragoş BUHAGIAR

19 august 1965, Brăila
este un scenograf de teatru si film din România


S-a născut pe data de 19 august 1965, la Brăila. A absolvit Academia de Arte Plastice "Nicolae Grigorescu" din Bucureşti, promoţia 1992. Este membru al Uniunii Artiştilor Plastici din 1995 şi membru al UNITER din 1993. A semnat scenografii importante atât pentru spectacole de teatru sau filme, cât şi pentru spoturi publicitare şi evenimente corporatiste. A folosit în teatru experienţa acumulată în publicitate. Decorurile sale se constituie în imagini deosebit de spectaculoase. Dragoş Buhagiar urmăreşte crearea unor spaţii de joc care se modifică permanent. Obiectele de scenă trebuie să fie în interacţiune cu actorii. Aceasta obiectualitate înseamnă o plasticitate a lucrurilor, a acelor elemente definitorii pentru un decor care concentrează mesajul, de obicei, tocmai dată fiind prezenţa acestora, într-o viziune care foloseşte mult golul scenei. Este vorba de o expresivitate care decurge din re-plăsmuirea frustă a reperelor ce evocă realitatea, lumea; nu este o preluare mimetică, fidelă, ci o prelucrare care le face perfecte pentru limbajul şi, mai ales, estetica scenei.
Scenograful Dragoş Buhagiar a devenit o personalitate marcantă în domeniu dar, în sfârşit, după alte spectacole în care s-a impus, a avut şansa întâlnirii cu un regizor pe măsura spiritului său creator. În scenografie, Dragoş Buhagiar este şi arhitect, dar şi un rafinat plastician al culorii şi luminii, calităţi puse în slujba vizualizării cu sens teatral a textului. Asemenea lui Alexandru Tocilescu, nici Dragoş Buhagiar nu este un ambiţios ce vrea să arate că doar originalitatea scenografiei contează şi e mai presus de celelalte compartimente creatoare al spectacolului, de piesa pe care o are de transpus în scenă prin imagine.
"Palmaresul lui Dragos Buhagiar este unul deosebit de bogat. Si nu este vorba numai de cel al premiilor. Este vorba de o munca prodigioasa tradusa nu numai in numeroase scenografii de succes si aplomb vizual pentru piese de teatru, ci si de ambientari si contexte plastice pentru festivaluri de expresie unice" (Luminiţa Batali)
"Dragos Buhagiar reuşeşte să facă din scenografie un personaj principal." (Cristiana Gavrilă)

Dintre spectacolele a căror scenografie este semnată de Dragoş Buhagiar amintim:

- Teatrul Naţional Bucuresti-„Eduard al III-lea" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2007
- Teatrul Naţional Bucuresti-„Burghezul gentilom" după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
- Teatrul Mic - „Cum gândeşte Amy" de David Hare, regia Cătălina Buzoianu, 2005
- Teatrul din Braşov - „Aşteptându-l pe Godot" de Samuel Beckett, regia Alexandru Dabija, 2005
- Expoziţie personală de scenografie în cadrul festivalului „Zile şi nopţi de teatru european la Brăila", 2004
- Teatrul Lucia Sturdza Bulandra - „Oblomov" de I.A. Goncearov, regia Alexandru Tocilescu, 2003
- Teatrul LUNI de la Green Hours - „Oase pentru Otto" de Lia Bugnar, regia Alexandru Dabija, 2003
- Fundaţia Proiect DCM - „Paradis Serial", regia Cosmin Manolescu, 2003
- Teatrul LUNI de la Green Hours - „Aici nu se simte" de Lia Bugnar, regia Alexandru Dabija, 2002
- Teatrul Mic - „Baal" de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu, 2002
- Teatrul Odeon - „Alchimistul", dramatizare de Radu Macrinici după Paulo Coelho, regia Anca Colţeanu, 2002

Surse:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dragos_Buhagiar