A Budapesti Román Kulturális Intézet az Amphitrio együttes támogatója a JazzFest Budapest koncertsorozaton, amely Magyarország egyik legfontosabb műfai fesztiválja. A koncertre 2025. április 28-án, hétfőn, 19.00 órakor kerül sor a Premier Kultcafé színpadán (1085 Budapest, Üllői út 2-4.).
Az Amphitrio egy 2020-ban indult kortárs jazz-projekt, amelynek tagjai Andrei Petrache zongorista és zeneszerző, Mike Alex basszusgitáros és Philip Goron dobos, akik mindannyian alapos klasszikus- és alternatív zenei képzéssel rendelkeznek. A Timelines című albumukat, amely a kortárs zene és az improvizáció közötti határokat keresi, idén a Román Kulturális Rádió díjára jelölték.
Az Amphitrio repertoárjának magvát Andrei Petrache saját szerzeményei adják, amelyekben a modern- és kortárs skandináv jazz balkáni-keleti színekkel, a heavy rock és az elektronikus zene elemeivel keveredik. Két debütáló albumuk, a Points és a Seasons (2023) megjelenésével az Amphitrio több alműfajt kezdett el felfedezni az electro-groove területén belül, tovább tágítva kreatív horizontjukat. Harmadik albumuk, a Timelines (2024) megjelenésével a trió tovább szélesítette stiláris skáláját.
A Timelines a szabadság ünneplése a jazz nyelvén, amely a kommunista rezsim bukásának 35. évfordulója alkalmából jelent meg, és bár mára már véget ért a What Freedom Sounds Like című promóciós turnéjuk, a hazai és nemzetközi közönségre gyakorolt hatása maradandónak bizonyult.
A trió mindeddig olyan neves fesztiválokon lépett fel mint a Jazz in the Park (2022, 2023, 2024), Szörényordasi Jazz Fesztivál (2024), JazzX (2023), Sepsi Jazz&Blues Fesztivál (2022, 2024), Nagyváradi FestiFall (2023), The Jazz Cave Fesztivál (2023, 2024), Waha Fesztivál (2024), Jazz On The Rooftop (2024), Vadoo Fest (2024), továbbá több tucatszor felléptek változatos fővárosi és más hazai helyszíneken.
A JazzFest Budapest a jazz legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit hozza el a magyar főváros különböző helyszíneire, hogy minden zenerajongó számára páratlan élményt kínáljon. A program a műfaj sokszínűségét ünnepli, és minden korosztály jól érezheti magát a városszerte zajló jazz koncerteken.
* * *
Andrei Petrache (zongora) a bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen diplomázott klasszikus zeneszerzés és karmester szakokon, majd ezt követően részt vett Zeneszerzői stílus- és nyelv mesterképzésen. Jelenleg ugyanitt PhD-hallgató és megbízott előadó. Műveivel több mint 30 díjat nyert hazai és nemzetközi zeneszerzőversenyeken, illetve Európa és Ázsia nagyvárosaiban is bemutatták őket. Zongoristaként is több elismerésben részesült, az utóbbi időben elsősorban a jazz területén aktív. Olyan neves művészekkel dolgozik együtt, mint Nicolas Simion, Sorin Romanescu, Cătălin Milea és mások, valamint egyéb jazz- és alternatív zenei projektben is részt vesz. Andrei Európa, Ázsia és Észak-Amerika változatos zenei helyszíneinek visszatérő vendége.
Alexandru (Mike) Marin (nagybőgő és basszusgitár) a bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén végzett zeneszerzés, zenetudomány és zenepedagógia szakon. Az évek során több díjat is nyert különböző versenyeken, továbbá komoly koncerttapasztalatot szerzett romániai és európai színpadokon. Olyan elismert zenekarokkal dolgozik együtt, mint a Bukarest Jazz Orchestra, a Román Rádió Big Bandje és a Bukaresti Szimfonikus Zenekar (OSB), valamint olyan neves művészekkel lépett fel, mint Nicolas Simion, Sorin Zlat, Mircea Tiberian, Sebastian Burneci, Cătălin Milea, Simona Strungaru és mások. Mindezen túl a Norzeatic, a Qinta Sparta és a Sebastian Burneci Quintet tagja.
Philip Goron (dob) a bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem Előadóművészeti Karának ütőhangszer szakán végzett, majd elvégezte a bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetem (MDW) mesterképzését. 2023-ban elnyerte a bukaresti Zeneművészeti Egyetem Yamaha-ösztöndíját, és az Előadóművészeti Tanszék Kimagasló Tehetség ösztöndíját. A klasszikus- és világzene, illetve a jazz területén is rendkívül aktív. Ütőhangszeresként olyan neves zenekarokkal dolgozik együtt, mint a George Enescu Filharmónikusok, a Nemzeti Gyermekopera, és a bukaresti Operett- és Musical Színház. Világzenei és jazz projektekben is aktív, többek között a Mădălina Pavăl Orchestra, a Luiza Zan Quintet és a Răzvan Florescu Quintet együttesek tagja.