Magyarországi és romániai kocsikkal közlekedő Jazzmozdony a „Temesvár. Egy város szelleme:” rendezvénysorozat keretében

A „Temesvár. Egy város szelleme” című rendezvénysorozat keretében a Budapesti Román Kulturális Intézet két rangos temesvári zenészt hívott meg a májusi koncertre: Liviu Butoit (fúvóshangszerek) és Tony Kühnt (gitár, zongora), akik a magyar jazz-élet két jeles személyiségével, Glaser Péterrel (nagybőgő) és Brendisz Tamással (dobok) lépnek fel a Jazzmozdony koncertsorozat májusi színpadain.
A koncertek helyszíne és időpontja:
2012. május 24., 21.00 óra, Budapest Jazz Club (BJC) (1088 Bp., Múzeum utca 7.)2012. május 25., 20.00 óra, a Szegedi Városi Napok alkalmából a Grand Café & Cinema Széchenyi téri színpadán. (Kedvezőtlen időjárás esetén a Deák Ferenc u. 18. sz. alatt)
Liviu ButoiSzaxofonos, fuvolás, zenekarvezető és zeneszerző. 1970-ben előbb rock-együttesekben lép fel, majd később a jazz felé fordult. A ’80-as években Mircea Tiberiannal kezd el dolgozni, akivel a mai napig is szoros kapcsolatban áll, majd megismerkedik Burton Greennel, a neves amerikai zongoristával, akivel most is együtt dolgozik. Olyan ismert muzsikusokkal koncertezik, mint John Betsch, Jan Roder, Michael Griener, Maurice de Martin, Chris Dahlgren, Lisle Ellis, Gyárfás István vagy Jeszenszky György. 2003-ban az Év muzsikusa díjjal ismerik el munkásságát, 2004-ben Edward Perraud-val (dobok), Arnault Cuisinier-el (nagybőgő) és Mircea Tiberiannal közösen kiadják a Păsări (Madarak) című albumot, amely elnyeri az Év hanglemeze díjat. 2006-ban Mircea Tiberiannal kiadják a Dark című albumot, 2011-ben Tony Kühnnel közösen lép fel a Szörényordasi Jazz Fesztiválon.

Tony KühnA román jazz kimagasló személyisége, zongorista és gitárművész, 1965-ben kezdett autodidaktaként gitározni és hamarosan a temesvári munkásklubok társulataiban lép fel. 1971-ben koncertezik először Kamocsa Bélával, majd 1978-ban egy baleset után kénytelen lemondani a gitárról és zongorázni kezd. 1980-ban debütál a Nagyszebeni Jazz Fesztiválon az Eugen Gondi Trióval, Gondi és Kamocsa Béla partnereként, 1980–82 között a Post Scriptum jazz-rock együttes tagja. 1987-ben Johnny Răducanuval ad ki egy hanglemezt és fellép a Tescani-i George Enescu Fesztiválon. A forradalom után ismét engedélyezik a korábban megvont nyilvános fellépési tilalmat és 1990-ben a Kamocsa Béla Trió tagjaként fellép a Debreceni Nemzetközi Jazz Fesztiválon. Mindezidáig olyan művészekkel koncertezik, mint Mike Krstic, Rick Condit, Tom Smith, Eldad Tarmu, Henry Franklin, Gyárfás István vagy Vicky Frank.

Glaser Péter
1968-ban született Budapesten. Nyolc éves korában kezd el csellózni, majd hat év után, 1982-ben nagybőgőzni. A gimnázium elvégzése után a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába kerül és 1989-ben a zenei érettségi vizsga után, sikeresen felvételt nyer a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetébe. A diploma megszerzése után, 1992-ben „visszafelvételizik” ugyanerre a főiskolára, de már a Jazz Tanszékre nagybőgő szakra Berkes Balázshoz, basszusgitározni pedig Lattmann Bélától tanul. Ebben az időben ismerkedik meg többek között Gadó Gáborral, Balázs Elemérrel, Cselik Gáborral és Berdisz Tamással. 1996-ban lediplomázik és rögtön bekerül Gerendás Péter zenekarába, ahol másfél évet tölt el. Lattmann Béla segítsége révén 1994-től kezdődően, nyolc éven át játszik Hofi Géza műsorában, a Malek Miklós által vezetett zenekarban. 2004-ben bekerül a Balázs Elemér Groupba, ahol három évet tölt el. Jelenleg is sokfelé játszik, egyik állandó zenekara a Tátrai Trend, emellett saját stúdióját a STAR TRACK STUDIO-t vezeti.

Berdisz Tamás
Zenei tanulmányait hat éves korában kezdi zongorán. Tizenhárom évesen kezd dobolni. Elvégzi a Pécsi Művészeti Szakiskolát klasszikus ütő szakon. 1992-ben végez az akkor még Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatórium Jazz-tanszakán. 1990 óta dolgozik zenetanárként különböző szintű zenei intézményekben. 1991-től számos hazai és külföldi előadóművésszel, együttessel dolgozik itthon és külföldön egyaránt. 2004-ben előadóművészi Artisjus Díj-ban részesült. 2006-ban diplomázik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz tanszakán. 2008-ban megkapta a Magyar Ütőhangszeres Kultúráért Alapítvány „Arany Dobverő” díját. 2009-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszak, az Etűd Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, valamint a Pálmai & Pálmai Dobakadémia tanára.