2010. október 11–17. között a Budapesti Román Kulturális Intézet az Uránia Nemzeti Filmszínházban szervezi meg ez alkalommal is a már hagyományossá vált Román Filmhetet. Az idei válogatás többszörösen díjazott és pozitív kritikai elismerésben részesülő filmekből áll, amelyek Romániát továbbra is a filmes világ élvonalában tartják.
A vetítéseken a legfiatalabb vagy legelismertebb román filmes generáció alkotásait lehet megtekinteni:
Titus Muntean – Filmkaraván; Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Răzvan Mărculescu és
Constantin Popescu - Mesék az Aranykorból I–II. című filmcsokra; Călin Netzer – Érdemrend; Florin Şerban – Ha fütyülni akarok, fütyülök; Alexander Nanău – Ion B. szerint a világ című dokumentumfilm; Răzvan Rădulescu és Melissa de Raaf – Felicia, szemünk fénye; Alexa Visarion – Zöld Hold;
Mircea Daneliuc – Lebegők; Igor Cobileanski – Tache.
A román filmek jelentős kritikai elismerésben részesültek mind a hazai, mind a nemzetközi megmérettetéseken. A „Ha fütyülni akarok, fütyülök" elnyerte az Arany medve és az „Alfred Bauer"-díjat a Berlini Filmfesztiválon és a Sang Neuf szekció díját a Beaune-i Nemzetközi Filmfesztiválon; a „Filmkaraván" a Baltic Events 2008. fesztiválon elnyerte a Best Pitch-díjat; a „Mesék az Aranykorból" a legjobb hang és zenedíjat. A Gopo2010 fesztivál legjobb dokumentumfilmje a „Ion B. szerint a világ" lett. Az „Érdemrend" a Szaloniki Filmfesztiválon elnyerte a zsűri különdíját a „Silver Alexander"-díjat, valamint a legjobb férfi szereplő (Victor Rebengiuc) és a FIPRESCI díjakat, a Torinói Filmfesztiválon pedig közönségdíjas lett. A „Felicia, szemünk fénye" a 2010-es TIFF fesztiválon elnyerte a legjobb színésznő (Ozana Oancea) és a legjobb forgatókönyv (Răzvan Rădulescu) díjakat.
A 2010-es Budapesti Román Filmhét október 11-én, 17.30 órakor egy sajtótájékoztatóval egybekötött könyvbemutatóval indul. A rendezvényen részt vesznek Hanno Höfer és Constantin Popescu Jr. rendezők, akik a 19 órakor kezdődő nyitófilm, a Mesék az Aranykorból kulisszatitkairól fognak beszélni. A rendezvény másik vendége Górácz Anikó, akinek Forradalmárok – Az új évezred román filmművészete című könyve, az első magyar nyelvű, átfogó tanulmány a kortárs román filmművészetről.