A
Budapesti Román Kulturális Intézet Temesvári diákok 1976–1981 címmel
kerekasztal-beszélgetést szervez 2019. november 27-én 18 órakor, a „Temesvár – Európa Kulturális Fővárosa,
2021” rendezvénysorozat keretében.
A Három holló / Drei Raben kávézóban (Budapest, Piarista köz 1.) zajló esemény során a közönség megismerheti Temesvár hangulatát és hétköznapjait a ’70-es és ’80-as években, a Garabonciás diákegyüttes történetének tükrében. Az est Sarány István Garabonciások című könyvének a bemutatójával indul (Kriterion Kiadó, 2018), amely Csutak István, a rockegyüttes alapítója által összegyűjtött anyagait dolgozza fel. A rendezvényen kordokumentumok is bemutatásra kerülnek: plakátok, újságok, előadásokkal kapcsolatos dokumentumok, cenzúrázott repertoár, fesztiválmeghívók stb. Az est során vetített képmontázs egyaránt megidézi a szélesebben értelmezhető korszakot, a hétköznapokat, valamint a sokarcú Temesvár kevésbé ismert elemeit.
Az est vendégei:
Sarány István – újságíró, a Garabonciások c. kötet szerzője;
Csutak István – a Garabonciás folk-rock együttes alapítója;
Dana Gheorghiu – író, a Temesvári Egyetemi Kultúrház volt referense;
Miodrag Obradov – temesvári televíziós újságíró, zenekritikus
A GARABONCIÁS 1976 és 1981 között volt aktív a Temesvári Egyetemi Kultúrház együtteseként. Az együttes rendszeresen készített felvételeket a Román Televízió, valamint az Electrecord Zenekiadó számára. Nem sokkal az alapítása után, a formáció egyik leghíresebb és legelismertebb romániai magyar rockegyüttessé vált.
„AGarabonciások voltaképpen nem csupán egy zenekarnak, hanem egy nemzedéknek válik a krónikájává. Annak a nemzedéknek, amelyet meg akartak fosztani nem csak a huszadik század második felének társadalmi-szellemi-művelődési európai mozgalmaitól, hanem annak megannyi jelképes kellékétől, kezdve mondjuk a külföldi rádióhallgatástól és a beat zenétől egészen a farmernadrágig vagy a hosszú hajig.”(Székedi Ferenc, újságíró)