2018. szeptember 26-án, szerdán, a Budapesti Román Kulturális Intézet részt vett az idén szegedi helyszínű IX. Európai Nyelvi Koktélbáron (ELCB). Az eseményt az EUNIC Hungary kezdeményezte azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet Európa nyelvi sokszínűségére, valamint hogy felkeltse az európai polgárok idegennyelv tanulás iránti vágyát. Az idei esemény helyi partnerei a Szegedi Tudományegyetem, valamint a Lengyel Köztársaság Szegedi Főkonzulátusa mellett működő Lengyel-Magyar Kulturális Egyesület. Fő támogató az Európai Bizottság.
A hasonló rendezvények Magyarország más városainak érdeklődését is felkeltették, így, miután hét éven keresztül Budapest adott otthont az Európai Nyelvi Koktélbárnak, tavaly Debrecen volt a házigazda.
A Szegedi Tudományegyetem által befogadott és a Csongrád Megyei Önkormányzat által is támogatott esemény idei programja a következő:
13:30 - Sajtótájékoztató, melynek részsztvevői a Szegedi Tudományegyetem vezetői, az EUNIC elnöke, valamint az Európai Bizottság képviselői
14:00 - Az Európai Nyelvi Koktélbár (ELCB) hivatalos megnyitója a Szegedi Tudományegyetem rektora és a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar dékánja, valamint az EUNIC elnöke jelenlétében;
14:30 – Mini nyelvórákés interaktív foglalkozások a résztvevő intézmények standjainál. Ana Borca, a Bukaresti Román Kulturális Intézet román nyelvprogramjaiért felelős munkatársa két bemutató nyelvórát tartott kezdőknek (kb. 20 perc)
18:00 - Tombola
18:30- Rendezvényzáró
A IX. Európai Nyelvi Koktélbár (ELCB) szegedi rendezvényén az alábbi rangos magyarországi intézmények vettek részt: Svájc Nagykövetsége, Hollandia Nagykövetsége, a Budapesti Román Kulturális Intézet, a Lengyel Intézet, a Csehszovák Intézet, az Európai Tanács, a Finnagora, a Goethe Intézet, a Goethe Intézet – Rroma Nyelv, a British Council, az Izraeli Kulturális Intézet, az Észt Intézet, az Osztrák Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum, a Cervantes Intézet, a Francia Intézet, Alliance Française, az Olasz Kulturális Intézet, a Szlovák Intézet, a Bolgár Intézet, a Portugál Intézet.
A 2007-ben Brüsszelben megalakult EUNIC (nemzeti kulturális intézetek európai hálózata) 28 állam 36 intézménye hozta létre, és feladata az európai értékek népszerűsítése, valamint a kulturális sokszínűség támogatása az Európai Unión belül, és azon túl, a nemzeti kulturális intézetek együttműködésein keresztül. Az EUNIC célja az, hogy elismertesse Európában a kultúra rangját, valamint támogassa a párbeszédet és a fenntartható együttműködést.