2025. március 6-én, 18.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet székházában nyílik Ioana Olăhuţ és Nagy Barta Ilona Romániából származó művészek Frozen Rivers című kiállítása.
A Frozen Rivers című kiállítás, március 6 – 29. között látogatható.
A kiállítás a közelség, az együttélés, az önazonosság és a túlélés viszonyait vizsgálja a szomszédság viszonyrendszerében, mindez a két művész személyes tapasztalatain, valamint a kortárs román és magyar színházi szcéna kurrens témáin keresztül átszűrve. Annak érdekében, hogy megtalálják a közös pontokat az új földrajzi, gazdasági és kulturális térben való létezés, a határátlépés és az ahhoz való alkalmazkodás tapasztalatainak elemzésében és érzékelésében, a két művésznő áttekintette a kortárs színházi világ néhány releváns drámaírójának legújabb darabját, és a kiválasztott művek által ihletve egy újfajta vizuális párbeszédre tesznek javaslatot. Az elsődleges szándék nem az, hogy látványterveket vagy leíró jellegű illusztrációikat készítsenek a művekből, hanem egyfajta vizuális metaforákká desztillálják őket a saját plasztikai nyelvük prizmáján keresztül.
Ioana Olăhuţ munkáit Alice Monica Marinescu és David Schwartz 2011-ben megjelent „Nem jó helyre születtünk. Öt történet a migrációról és menedékről” című darabja ihlette, amelyben a szerzők három különböző közösség helyzetét dolgozták fel: a Bukarestben élő menekültek, az Amalia és Moses Rosen idősotthon lakóinak és a tádzsikisztáni afgán menekültek életét. Olăhuţ festménysorozata egy-egy szimbolikus képet társít a dráma öt szereplőjéhez.
Barta Ilona a fiatal drámaíró, Székely Csaba 2011-ben megjelent Bányavidék-trilógiájában fedez fel olyan közös és visszatérő témákat amelyek őt is foglalkoztatják; a szereplők mindennapjait átható bizonytalanság, a dehumanizáció, kiszolgáltatottság és beletörődés egy sajátos lelkiállapotot teremt, amelyet a művésznő visszafogott, szikár, ám annál megrendítőbb költői képekben tár elénk.
Barta Ilona (sz. 1958) grafikus és művészettanár. Kolozsváron született és nőtt fel, ugyanitt diplomázott a Ion Andreescu Képzőművészeti Akadémia grafika szakán. Mesterei közül Florin Maxa és Ioan Horvath Bugnariu hatott rá a leginspirálóbban. A diploma megszerzése után rajztanárként és könyvillusztrátorként kezdett dolgozni. 1982 és 1997 között gyermekkönyveket, folyóiratokat és magazinokat illusztrált, borítókat tervezett és munkafüzeteket szerkesztett a bukaresti Kriterion, Ion Creangă- valamint a dévai Corvin Kiadóknál, továbbá a kolozsvári Korunk és Napsugár folyótatoknak volt állandó munkatársa. Kányádi Sándor verseit, Bálint Tibor és Méhes György regényeit, valamint Benedek Elek összegyűjtött meséit illusztrálta.
2002-től Szolnokon él és alkot. Számos kiállítást szervezett a Jász-Nagykun-Szolnok megyében élő képzőművészek és fotósok számára. 2006-ban önálló kiállítása nyílt Szolnokon; rendszeresen részt vesz csoportos kiállításokon és alkotótáborokban. Művei svédországi, lengyelországi, finnországi, romániai és magyarországi magángyűjtemények állományát gyarapítják.
Ioana Olăhuț (sz. 1979) képzőművész, egyetemi tanár, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem festészeti tanszékének vezetője. A kortárs művészetnek szentelt digitális platform, a www.hassium.ro főszerkesztője.
Kortárs román képzőművészként rendkívül aktív és releváns szereplője mind a hazai mind a nemzetközi kiállító szcénának. Művészetében keveredik a festészet, a látványterv és az installáció, szögesen ellentétes világokból származó elemek harmonikus együttélését képes megteremteni; asszociatív tereivel új konceptuális, érzelmi és esztétikai világokat hoz létre. Érzékenyen reflektál a természetes és mesterséges világok közötti törékeny határvonalra, a biológiai, pszichológiai és társadalmi látszatokra és az átmeneti rítusokra, a fejlődést megakasztó vagy éppen felgyorsító jelenségekre, műveiben feltárul előttünk egy-egy egzisztenciális határhelyzetet bemutató világ. Művei 2000 óta olyan kiállításokon és gyűjteményekben szerepelnek, amelyek mind hazai, mind nemzetközi szinten meghatározzák a kortárs román képzőművészetet.
Válogatás egyéni kiállításaiból: 2023 – Fata docilă a lu’ mama (Anya szófogadó lánya), Meron Galéria, Kolozsvár; 2022 – Scene de vânătoare (Vadászjelentek), ArtEast, Jászvásár; 2022 – MAELSTROM, Kultúrpalota, Jászvásár; 2021 – MAGDA/OLĂHUȚ Un artist și o artistă fac pâine (Egy művész és egy művésznő kenyeret süt), Hangar F, Gyulafehérvár; 2019 – Stories of conflict and desire, Mogoșoaia Kultúrpalota, Bukarest; 2017 – One Woman show / Take your pills, Gyógyszerészeti Múzeum, Kolozsvár; 2017 – Dislocated/ Folded/Displaced. Ioana Olăhuţ & Lucian Broscățean, Romániai Design Hét, Bukarest; 2016 – Fear/Pain/Hunger, Művészeti Múzeum, Kolozsvár.
A belépés ingyenes.