A magyarországi és a romániai műtárgy-kereskedelem rendszerváltás utáni múltjáról, jelenéről és jövőjéről rendez – ARTINDEX címmel – kerekasztal-beszélgetést 2012. május 22-én 10 órától a Budapesti Román Kulturális Intézettel a Műcsarnok.
Kezdetek
A rendszerváltás előtti kelet-európai régióban a kortárs művészetnek igen csekély színtér jutott. Romániában a kulturális örökség törvénye értelmében 1989 előtt mindenkinek be kellett jelentenie művészeti javait, az állam azonban csak ritkán élt elővásárlási jogával a múzeumok részére. 1990 után hatálytalanították a műtárgyak bejelentési kötelezettségét, de az új, kulturális javakra vonatkozó törvényre még egy évtizedig várni kellett. 2000 után katalógusok látnak napvilágot, a XIX. és XX. századi román festők alkotásai iránt egyre nő a kereslet. Törvény rögzíti a tulajdonjogot és a munkák elbírálásának szabályait, a galériákat pedig szakértők szerződtetésére kötelezi.
Magyarországon ugyanakkor a 90-es évek első felében sorra nyílnak meg a képzőművészettel foglalkozó magángalériák, kialakul egy nonprofit galériahálózat is, de a műkereskedelem fő helyszínei továbbra is az aukciós házak maradnak. Később egy új hullám jelenik meg, és a galériák megnyitják kapuikat a pályakezdő művészek előtt is, majd az ezredfordulót követően itt is újabb változások indulnak.
A jelen és a távlatok
De vajon hogyan néz ki most, 2012-ben a műtárgy-kereskedelem itt és a szomszédos Romániában? Melyek voltak és jelenleg melyek azok a prioritások, amelyek a haladás irányát és a két ország műtárgy-kereskedelemét meghatározzák? Ugyanazt a kaotikus utat járják végig, mint a többi kelet- vagy közép-európai posztkommunista országok? Mik a tapasztalatok, melyek voltak a nehézségek és melyek a kiutak?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ a kerekasztal romániai és magyarországi meghívottjai, akik megpróbálnak rávilágítani a hasonlóságokra és különbségekre, a pozitívumokra és negatívumokra, az árverések, vásárok, gyűjtők, galériák, múzeumok, kritikusok, kurátorok és művészek kapcsolatának anyagi, jogi és szakmai útvesztőjében.