2014. május 12-én, 18.00 órakor, a Budapesti Román Kulturális Intézet immár harmadszorra rendezi meg a „TransArte” című kulturális rendezvényt, amely a jazzt és kortárs román költészet fúzióját tűzte ki céljául. Míg az első alkalommal a közönség megismerhette a „3 Circles” jazz-együttest és Ioan Es. Pop költőt, másodszorra Nicolas Simoion szaxofon- és klarinétművész lépett fel Ion Mureşan költő társaságában, ez alkalommal a Marius Mihalache zenés közjátéka egészíti ki Dan Mircea Cipariu költő bemutatkozását. A költő a „singurătatea vine pe facebook / facebook-magány” című, legújabb kötetéből fog szavalni, a román nyelvű előadást párhuzamos magyar nyelvű vetítés követi.
Dan Mircea Cipariu1972. szeptember 7-én született Bukarestben. A fővárosi „Újságíró Főiskolán”, majd a Bukaresti Egyetem Újságíró és Kommunikációs tanszékén végezte tanulmányait. 1988-ban jelentek meg első versei (Scânteia Irodalmi Melléklet), 1999-ben jelent meg első verseskötete „Hai să ne-ntâlnim pe site sâmbătă seara / Fussunk össze szombat este a honlapon” címmel a Libra Kiadó gondozásában. A Román Írószövetség (RISZ) rendes-, illetve igazgatótanácsi tagja. 2013-ban a Román Írószövetség Költészeti Szakosztálya harmadszorra választotta elnökévé. 2007-ben a Brumar Kiadónál megjelent „Tsunami / Cunami” című verseskötete elnyerte a Bukaresti Írók Egyesületének díját. 2008-ban szervezte és indította útjára az „Írók a Királyi úton” című irodalmi projektet, 2009-től napjainkig a „Blues, jazz és költészeti maraton” koordinátora. 2011–2014 között a Nemzeti Kultúra Napja kapcsán elindította a „Fiatal Írógála” és „Az év verseskötete” rendezvényeket. Az „Euro Culturart” Egyesület alapító-elnöke, amely fiatal európai képzőművészek számára tartja fenn az Atelier 030202 galériát. Irodalmi tevékenysége mellett Dan Mircea Cipariu egy elismert kortárs képzőművészeti kritikus, recenzióit az Arta (a Romániai Képszőművészek Szövetségének lapja), a Cultura, Luceafărul, Altitudini folyóiratokban és az AgenţiadeCarte.ro holnapon lehet olvasni. A www.agentiadecarte.ro irodalmi portál szerkesztője, amelynek fő profilja az irodalmi és képzőművészeti élet naprakész bemutatása. Az Irodalmi Kiadványok és a Romániai Kiadók Egyesületének (APLER), továbbá az „Opera Scrisă.Ro” szerzői jogi egyesület elnöke. A „facebook-magány” című verseskötete 2012-ben jelent meg a bukaresti Tracus Arte Kiadónál, amelyről Cosmin Perţa irodalomkritikus a következőket írta: „az egyik legjobb verseskötet amely 2012-ben látott napvilágot, és ezzel keveset mondtunk el róla”.
Marius Mihalache
Egy régi zenészcsalád sarja, nagyapja a két világháború közötti időszak egyik virtuóz hegedűművésze volt, dédapja pedig híres cimbalmos volt a maga korában. Mihalache hat éves korától tanult cimbalmozni, 1987-ben, mindössze tizenhárom évesen, díjat nyert a Párizsi Ifjúsági Nemzetközi Fesztiválon. Tizenhét évesen a milánói „Scala”-ban lépett fel, ahol cimbalomra átírt klasszikus darabokat adott elő Rahmanyinov, Chopin, Schuman, Schubert és Mozart műveiből. Ezt követően több neves jazz, vagy disco-pop előadóművész koncertjén lépett fel, mint például Nina Simone (Róma), Gloria Gaynor (Palermo), Chick Corea (Bukarest). 1998-ban jelent meg első önálló lemeze. 2002-ben Teodora Enacheval és Lucian Maximmal közösen adták ki a „Back to my roots / Vissza a gyökerekhez” című Maria Tănase emlékalbumot, amelynek Budapesten volt az ősbemutatója. 2007-ben jelent meg „World Symphony” című albuma, amely a jazz, az etno, a hagyományos és a lounge music keveréke és mesteri módon ötvözi a fúvóshangszereket a harmonikával és Irina Sârbu énekművészetével. Marius Mihalache nemcsak előadóművészként, hanem mint kiváló filmzeneszerző is ismert, olyan filmek kapcsolódnak a nevéhez mint a „Ticăloşii / Gazemberek” (r. Şerban Marinescu) és „Filantropica / Filantrópia, avagy emberbaráti szeretet” (r. Nae Caranfil).