ICR susține primul showcase Reactor: „Drumuri spre solidaritateˮ

Institutul Cultural Român, împreună cu Centrul Cultural German din Cluj-Napoca și Institutul Francez din Cluj-Napoca, sprijină, în perioada 10-13 februarie 2025, organizarea primului showcase Reactor: „Drumuri spre solidaritateˮ / „Routes to solidarityˮ, care va avea loc, la Cluj, în spațiul Reactor de creație și experiment și la ZIZ- Art and Social Area.

Timp de patru zile, showcase-ul va reuni cele mai recente și reprezentative producții Reactor și va pune în discuție necesitatea și posibilitățile de a fi solidari în aceste vremuri ca artiști sau oameni de cultură, dar și în comunitățile în care activăm.

Artiști și operatori culturali din țară și din străinătate vor participa la o serie de evenimente, pe lângă cele șase spectacole din program, care urmăresc să ofere o imagine despre scena alternativă de artele spectacolului din oraș, dar și să fie o ocazie de networking și schimb de idei.

De-a lungul timpului, proiectele Reactor au mizat pe un tip de responsabilitate socială față de comunitățile cărora se adresează, atât prin spectacolele de teatru, cât și prin celelalte activități desfășurate (rezidențe, dezbateri, teatru forum etc.), prin filtrul a diverși artiști/artiste și modalități de exprimare.

PROGRAMUL DE SPECTACOLE

Luni / 10.02 / 18:00 / @Reactor

ORIZONTUL EVENIMENTELOR

Concept și regie: Mihai Păcurar

Text de: Ioana Hogman

Orizontul evenimentelor este o producție site-specific dedicată aniversării de 10 ani a Reactorului, care imaginează un viitor distopic al comunității de artiști ce activează în spațiu.

Marți / 11.02 / 17:00 / @Reactor

ARMAGEDDON REBRANDED

De Alex Gorghe

Regia: Irisz Kovacs

Armageddon Rebranded, spectacol produs în cadrul programului de rezidențe de scriere dramatică Drama 5, vorbește despre singurătate și nevoia de apartenență a unei generații foarte tinere, care poate alege ca variantă salvatoare un sfârșit catastrofal.

Marți / 11.02 / 20:30 / @Ziz

r.e.g.e.n.e.r.a.r.e.

Concept și coregrafie: Beatrice Oneț

Dramaturgia: Petro Ionescu

r.e.g.e.n.e.r.a.r.e. este primul spectacol de dans creat la Reactor. Spectacolul explorează povești despre corpuri în diferite etape ale vieții sau diferite contexte sociale, bazate pe experiențele performerilor.

Miercuri / 12.02 / 17:00 / @Ziz

PARTEA 1. IUBIREA

Regia: Petro Ionescu

Dramaturgia: Cosmin Stănilă și Petro Ionescu

Partea 1. Iubirea este primul episod al trilogiei Solidarității, proiectul regizoral al lui Petro Ionescu, care plasează iubirea ca nucleu al relaționărilor dintre oameni, cu scopul unui bine comun, implicând valori ca grija și devotamentul.

MIERCURI / 12.02 / 20:30 / @REACTOR

VISUL

De Alexa Băcanu
Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu

Visul este un spectacol de teatru muzical care vorbește despre intima comunitate a unei clase de actorie și solidaritatea care se construiește (sau nu) între colegi atunci când o figură cu autoritate asupra tuturor abuzează de această putere.

Joi / 13.02 / 18:00 / @Reactor

WONDERS OF TRANSYLVANIA

Dramaturgia: Alexa Băcanu & Martin Boross

Regia: Martin Boross

Gândit ca un mockumentary despre o companie de teatru româno-maghiară, spectacolul imaginează tensiunile latente care se pot activa atunci când două comunități sunt forțate să coexiste în contexte dificile.

Showcase-ul face parte din proiectul Routes to solidarity/Drumuri spre solidaritate, care își propune consolidarea cooperării dintre Reactor Cluj și Para Film & Teater (Norvegia) prin explorarea artistică a două concepte largi - comunitate și solidaritate, în orașele Cluj-Napoca și Oslo. Aceasta este a doua colaborare dintre Reactor și organizația norvegiană, după cea din proiectul Fágaș,care s-a desfășurat între 2022-2024.

***

Proiectul Routes to solidarity este finanțat prin Granturile SEE și Norvegiene - Fondul Național Bilateral în cadrul Programului RO-CULTURA, apelul de inițiative bilaterale Cooperare bilaterală pentru dezvoltarea artei contemporane și are o valoare nerambursabilă de 598.010,66 lei (120181,41 euro). Proiectul se desfășoară în perioada noiembrie 2024 – februarie 2025, în Cluj-Napoca, România, și Oslo, Norvegia.

***

Granturile SEE și Norvegiene reprezintă contribuția Islandei, Liechtensteinului și Norvegiei la o Europă verde, competitivă și incluzivă. Există două obiective generale: reducerea disparităților economice și sociale în Europa și consolidarea relațiilor bilaterale dintre țările donatoare și 15 țări UE din Europa Centrală și de Sud și Țările Baltice. Cele trei țări donatoare cooperează strâns cu UE prin intermediul Acordului privind Spațiul Economic European (SEE). Între 1994 și 2014, donatorii au furnizat 3,3 miliarde EUR prin scheme consecutive de granturi. Pentru perioada 2014-2021, granturile SEE și Norvegiene se ridică la 2,8 miliarde EUR.. Mai multe detalii sunt disponibile pe: www.eeagrants.org și www.eeagrants.ro.

Programul RO-CULTURA este implementat de Ministerul Culturii prin Unitatea de Management a Proiectului și are ca obiectiv general consolidarea dezvoltării economice și sociale prin cooperare culturală, antreprenoriat cultural și managementul patrimoniului cultural. Bugetul Programului este de aproximativ 34 milioane de euro. Mai multe detalii sunt disponibile pe www.ro-cultura.ro.

Mai multe informații despre programul Reactor puteți găsipe site-ul www.reactor-cluj.com, pe www.facebook.com/ReactorCluj sau www.instagram.com/reactor.cluj.